Bronkokonstriksiyon Kabusunuz Olmasın

Editör :

/

 

Geri1 of 6İleri


Sizde de egzersize bağlı bronkokonstriksiyon denilen durumu mevcut olabilir. Zira oldukça sık rastlanıyor. Peki, bunu aşmak için neler yapılmalı?

Hiçbir şey koşu sonrası yaşadığınız zindelik ve mutluluk hissini bir öksürük krizi kadar berbat edemez. Peki antrenman sırasında normal bir şekilde nefes almışken, sonrasında neden krizler yaşıyorsunuz?

Egzersiz sırasında ve sonrasında öksürmek egzersize bağlı bronkokonstriksiyon (EIB) denilen durumun yaygın görülen bir belirtisidir. Bu akciğerlerdeki solunum yollarının fiziksel aktivite sırasında devri artan kalp hızına verdiği geçici bir tepkidir.

Ohio State University Multidisciplinary Cough Program’in direktörü Dr. Jonathan Parsons’a göre “Bu havanın akciğerlere geçişini zorlaştıran bir durumdur.”.

Bu astım sırasında akciğerlerinizde yaşananlarla benzerdir. Aslında EIB eskiden “egzersize bağlı astım” olarak bilinmekteydi. Fakat farklı olarak, astım atakları duman, polen, küf, hayvan tüyü, ya da virüs gibi çeşitli şeylerle tetiklenebilirken, EIB sadece egzersiz yüzünden tetiklenir.

Dr. Parsons’a göre astım hastalarının hayatlarının bir noktasında mutlaka EIB belirtilerini yaşarlar. Eğer astımınız varsa, egzersizin bu durumları yaratabildiğinden haberdarsınızdır.

Fakat EIB genel astımlı hasta sayısının %15’inde etki yaratıyor. İşte işaretleri fark etme ve durumu düzeltme yolları.

Geri1 of 6İleri

 

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login