Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu Besinin Eksikliği Depresyon Riskini Yüzde 112 Artırıyor

Geri1 of 2İleri


Uzmanlara göre sağlıklı yağlar yeterince tüketilmediğinde depresyon riski artış gösteriyor. 

Untitled-1

Yakın zamana kadar, kalp sağlığımız için yağdan ve kolesterolden uzak durmamız gerektiği, yağ ve kolesterol meselesini abartmamızın kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini artıracağı söyleniyordu. Fakat sağlık faydalarının yanı sıra, acaba 90’lı yıllar ve 2000’li yılların ilk dönemlerinde Amerika’da gözlemlenen intihar vakalarının sorumlusu ”yağ kötüdür” inancı olabilir miydi?

İddia biraz abartılı olabilir; ancak Journal of Psychiatry & Neuroscience‘da yayımlanan yeni bir meta-analiz bu konuda bir şeyler söyleyebilir. Söz konusu analize göre muhtemelen beslenmede yetersiz yağ bulunmasından kaynaklanan düşük kan kolesterolü seviyeleri, insanları depresyona ve intihar eğilimine sürüklüyor olabilir. Çünkü düşük kolesterol seviyesine sahip insanlarda intihar düşünceleri %112 artış gösteriyor.

Neden mi? İlk teori şu: Beynin %60’ı yağdan oluşuyor ve vücuttaki kolesterolün %25’i beyinde bulunuyor. Bu değerler tatmin edici bir seviyede olmadığında ise beyin, fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremiyor. Bireyleri baz alan bazı çalışmalarda, oldukça düşük kolesterol seviyelerinin, serotonin taşınmasını ve verimli bir şekilde sentezlenmesini fazlasıyla olumsuz etkilediği gözlemlendi. 

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register