Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu Besinler Terinizin Daha Kötü Kokmasını Engelliyor


Kötü kokularla vedalaşma zamanı…

Untitled-1

Terlediğin zaman asla gül bahçesi gibi kokmayacağınız kesin; fakat yeni yapılan bir araştırma bazı besinlerin tüketilmesi halinde terin daha az kötü kokabileceğini iddia ediyor.

Macquarie Üniversitesi araştırmacıları, sigara içmeyen 43 erkeğin beslenmesine dair bilgileri aldıktan sonra onlardan sadece su kullanarak duş almalarını ve çalışmanın ilk 24 saati içerisinde kokulu herhangi bir ürün kullanmamalarını istediler. Çalışmanın ikinci gününde ise katılımcılar gün boyunca pamuklu yeni t-shirtlerini giydiler ve en az bir saat de egzersiz yaptılar. Bu süre içerisinde de duş almadılar. 24 saatlik dilimin sonunda, giydikleri t-shirtleri sepete koydular ve bu t-shirtler de incelenmek üzere laboratuvara yollandı.

9 kadından bu t-shirtleri koklamaları ve kokularına göre derecelendirmeleri istendi.

Araştırmacılar şunu keşfetti: Meyve ve sebze tüketen erkeklerin kokuları, kadınlara en iyi gelen koku oldu. Hatta bazı kadınlar bu erkeklere ait kokuyu “tatlı” ya da “floral (çiçeksi)” olarak tanımladılar. Kırmızı et, yumurta ve soya ile beslenen erkeklerin kokuları da o denli itici gelmedi. Fakat fazla karbonhidrat tüketen erkeklerin kokularının kadınlar tarafından beğenildiğini söylemek oldukça güçtü.

Buradan nereye varıyoruz? Araştırmacılara göre ter, kişinin sağlığı hakkında bazı sinyaller yolluyor. Daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin daha sağlıklı olduğu ve terlerinin de daha iyi koktuğu düşünülüyor.

Araştırma kadınlar üzerinde değil, erkekler üzerinde yapılmış. Fakat herhalde aynı sonuçların kadınlar için de geçerli olacağını ileri sürmek hiç de mantıksız olmayacak.

You don't have permission to register