Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu Vitaminin Eksikliği İnsanları Yüzde 77 Oranında Daha Güçsüz Yapıyor


Bu sık rastlanan eksiklik kazanımlarınızı artırmanızı engelliyor olabilir.

Untitled-1

University of Tulsa’nın araştırmasına göre vücudun yeteri kadar D vitamini almaması güç ve atletik performansınızı düşürebilir.

Araştırmacılar 100 kolej oyuncusunun kanlarında bulunan D vitamini seviyelerini inceliyorlar. Aynı zamanda atletlerin sprintleri, ne kadar yükseğe ve uzağa zıplayabildikleri ve tek tekrarda ne miktarda ağırlıkla squat yaptığı inceleniyor.

3 atletten 1’inde D vitamini seviyeleri düşük çıkmakta. (1 litre kanda 72 nanomolden daha az)

Bu atletlerin squatta kaldırabildikleri ağırlık, yüksek D vitamini seviyelilere kıyasla %77 oranında daha düşük.

Ayrıca shuttle koşuları %18 daha yavaş, dikey sıçramaları %15 daha düşük, uzun atlamaları ise %80 daha kısa.

Peki neden?

Araştırmacılardan Dr. Rachel Hildebrand’a göre D vitamini, kas kasılmaları süreçlerinde, kas hücrelerinin daha verimli şekilde kalsiyum salınımı gerçekleştirmesini sağlıyor.

Hildebrand’a göre bu daha hızlı ve güçlü kasılmalar demek; yani daha yükseğe sıçramak, daha hızlı sprint atmak ve daha ağır kaldırmak.

Lehman College’da egzersiz bilimi konusunda doçent olan Brad Schoenfeld D vitaminin gücünüz üzerinde bu kadar etkili olduğu konusunda şüpheli. Araştırmanın örneklemi dar olduğu için neden sonuç ilişkisinin daha iyi araştırılması gerektiğini söylüyor.

Gene de D vitaminin kas gücü ve gelişimi konusunda önemli bir rol oynadığını görmek için yeterli kanıt mevcut.

Bu vitamini vücudumuza yeterli miktarda almalıyız. Amerikan Endokrin Derneği’ne göre günde alınması gereken miktar 1500 ila 2,000 IU. Yağlı balıklar ve takviye edilmiş sütler vücudunuzun bu ihtiyacını karşılayabilir. Tabi ihtiyaç duyulduğunda supplementler de kullanılmalı.

You don't have permission to register