Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu Vitaminle Zihninizi Genç Tutun


Yıllar ilerledikçe zihniniz zayıflamaya başlayabilir. Bu vitamin sayesinde beyninizi koruma altına alabilir ve yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Untitled-1

Toplumsal etkileşimden düzenli egzersize kadar birçok etken, bilişsel fonksiyonlar üzerinde etkili. Yıllar geçtikçe bilişsel fonksiyonların da olumsuz etkilenmeye başladığı bir gerçek. Yeni yapılan bir çalışmada ise belirli bir vitaminin beyni yaşlanmaya karşı koruyarak hafıza kaybı ya da bunama gibi riskleri azalttığı kanıtlanıyor.

B12 vitamininden bahsediyoruz. Kırmızı et, balık, peynir, yumurta ve süt ise başlıca B12 vitamini kaynakları. Aynı zamanda güçlendirilmiş kahvaltılık yulaf, tahıl ve soya ürünlerinde de B12 vitamini bulunuyor. Söz konusu ikincil kaynaklar vejetaryenler, veganlar ve 50 yaş üzeri insanlar için daha iyi seçenekler.

Peki ne kadar B12 vitaminine ihtiyacınız var? 14 yaş ve üzeri kişiler için günlük önerilen miktar 2.4 mikrogram. Bu miktar hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar için günlük 2.6-2.8 mikrograma kadar çıkarılabiliyor. Suda çözünebilir yapıda olduğu için B12 vitamini vücut tarafından oldukça az miktarda emiliyor ve fazlası vücuttan atılıyor. Yani, doz aşımı konusunda da çok fazla endişe etmenize gerek yok.

You don't have permission to register