Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Bugün Menüde Tavada Tavuklu Turta Var!


Tavuklu turta yapmak için fırın kabı şart mı? Değil. Demir döküm bir tava kapın, bir de işin sırrının birayla sotelemek olduğunu öğrenin yeter.

MALZEMELER:

2 ÇAY KAŞIĞI SIVI YAĞ
2 TAVUK GÖĞSÜ, DERİSIZ, KÜP DOĞRANMIŞ
2 PIRASA (KOYU YEŞİL KISIMLARINI KULLANMAYIN), DOĞRANMIŞ
3 HAVUÇ, İNCE DOĞRANMIŞ
1 KÂSE BEZELYE
240 ML BİRA
240 ML TAVUK SUYU
3 YEMEK KAŞIĞI UN
2 DAL TAZE BİBERİYE (SADECE YAPRAKLARI)
TAVAYI KAPLAYACAK KADAR MİLFÖY HAMURU

1. Geniş bir demir döküm tavayı orta ateşe alıp 1 çay kaşığı yağı ısıtın. Tavukları ekleyip 8-10 dk kahverengileşene kadar soteleyin. Tavukları bir tabağa alıp bekletin.
2. Fırını 175 dereceye ayarlayın. Aynı tavada, kalan 1 çay kaşığı yağı ısıtın. Pırasa, havuç ve bezelyeyi ilave edin. Ortalama 3 dk pırasalar yumuşayana kadar soteleyin. Bira ve tavuk suyunu da döktükten sonra kaynamaya bırakın, kaynadıktan sonra ateşi biraz düşürün. Unu ekleyip karıştırın. Biberiye ve tavukları dakoyduktan sonra 5 dk daha pişirip karışımın suyunun azalmasını bekleyin.
3. Ocakta pişirme işlemi bittikten sonra milföy hamurunu tavanın üzerine gerin. (Kenarlardan sarkıyorsa kesin ya da küçük geldiyse birkaç hamuru birleştirin.) Tavayı fırına alıp hamur kabarıp kızarana kadar ortalama 30 dk pişirin. Fırın eldivenleriyle fırından çıkarıp servis edin.

6 kişiliktir.

372 kalori, 15 g protein, 33 g karbonhidrat (3 g lif), 19 g yağ

KURTARICI MUTFAK TÜYOLARI

Milföy hamurundan şekilsiz parçalar mı arttı? Kalan parçaları, mutfağın bir köşesinde duran kurabiye kalıplarıyla şekillendirip turtanın üzerine dekor yapın. Çıtırlığı artıracak.

 

 

You don't have permission to register