Çektiğiniz Acıya Değmez

Editör :

/

 


Köpük rulo, masaj konusundaki şöhretini hak etmiyor olabilir. Yeni bilimsel araştırmalar, bu aletleri salonun bir köşesinde bırakmanızı söylüyor. 

Untitled-1

Spor salonuna girer girmez köpük ruloyu eline alıp ısınmaya başlayan insanlar görmüşsünüzdür. Masaj yaparken harcadıkları çabanın boşa gittiğini düşünmek bizi üzse de, bilim bunun bir zaman kaybı olduğunu söylüyor.

Eğer self-miyofasiyal salınımın (SMR) belirgin faydalarına aşina değilseniz, köpük ruloya yine de hakkını vermeniz gereken bazı getirileri var: Esnekliğinizi artırır, gecikmiş başlangıçlı kas ağrılarına (DOMS) iyi gelir ve performansınızı artırabilir. Köpük rulo, bir masaj çeşidi olarak aynı zamanda stresi azaltır. Kısacası, birçok spor salonu sıkıntısının ilacı olarak görülür. Zaten bizim köpük ruloyla olan sorunumunuzun nedeni de sadece canınızı yakıyor olması değil. Biraz önce saydığımız iddiaların karşısında bilimin söylediklerine bakarsak, araştırmalar arasında apaçık bir uyuşmazlık olduğunu fark edeceksiniz (1). 

Köpük ruloya dair sorunların başında, bu tarz yardım ekipmanlarının birçoğunda olduğu gibi, uzmanlar tarafından gelişigüzel olarak önerilmesi geliyor. Zira bu tarz ekipmanların yanlış kullanımı oldukça olası. Örneğin bu ekipmanı antrenman sonucunda sırtınızda oluşan kas düğümlerini rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Fakat kullanım esnasında sakatlık yaşamanız da olası. Tanı konulmamış durumlarda, kısıtlı fizyoloji bilgisine rağmen tüm iyi niyetiyle kendini iyileştirmek isteyen kişiler, köpük rulo masajını herhangi bir fizyoterapist yardımı almadan yaptığında enflamasyon sorunlarıyla karşılaşabilir.

Köpük rulonun en büyük etkilerinden biri olan esnekliği artırma durumu, bu ekipmanın kas gerilimini engellemesi nedeniyle meydana gelir. Kas dokularına yeterli baskıyı yaptığınız zaman parasempatik bir geri dönüş alırsınız ve kaslarınızı dinlenme moduna geçirirsiniz. Bu etki hareket açıklığınızın hızlı bir biçimde artmasını sağlar. Ancak Journal of Bodywork and Movement Therapies dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, bu durum reaktif gücünüzün geçici olarak bastırılmasından kaynaklanıyor. Tıpkı arabanızın süspansiyonlarını ortadan kaldırıp hız tümseğine girdiğinizde, alacağınız darbe etkisinin yüksek olacak olmasına benziyor.

Köpük rulonun gergin kaslarınızı kısıtlaması aynı zamanda gecikmiş başlangıçlı kas ağrılarınızın da azalmasını sağlar. Çünkü halihazırda yorgun olan kaslarınızı daha fazla yormak, ağrınızın artmasına neden olmaz. Zaten bu ağrı, vücudunuzdaki tüm ağrılar gibi bir nedene bağlıdır. Bu neden de vücudunuzun kendini toparlamak istemesidir. Performansınızın gelişmesine herhangi bir katkıda bulunmayacak olan bu süreç, ayrıca sakatlık riskinizin de artmasına neden olur (2).

Bu anlattıklarımızın köpük ruloyla olan ilişkinizi sonlandırmanız gerektirdiği sonucuna bağlandığını düşünüyorsanız, evet; amacınız mobilite çalışmaları yapmak olmadığı sürece bu silindirden uzak durabilirsiniz. Kısacası self-miyofasiyal salınım size yeteri kadar yardım edecektir. Ancak tabii ki masaj işleminden sonra hedef kasların aktivasyonunu sağlayacağınız egzersizler yaptığınız taktirde. Bu süreyi yetersiz sinerjistler için kullanmalısınız.

Kulağa fazla teknik mi geliyor? Zaten ihtiyacınız olduğunda bir profesyonel bunu size açıklayacaktır. Kendi başımın çaresine bakmak istiyorum diyorsanız da, köpük ruloyu ağırlık antrenmanından sonra alıp kullanmakta özgürsünüz. Ama bir an önce duşa girmek için üstünkörü uygulamak yerine, faydasını tam görmek için yeterli zamanı ayırarak yapmanız şartıyla.

Faydaları olduğunu söyledik ama şunu da unutmayın, yapmadığınızda kendinizi suçlu ve eksik hissetmenize değecek kadar değiller.

Son olarak, köpük rulonun rahatlayarak stresi üzerinden atmanıza yardımcı olmayacağını da ekleyelim (3). Yumuşak masajlara benzemediğini bilin.

 

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login