Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Çiğ Beslenme Akımına Kendinizi Kaptırmak Serbest!

Geri1 of 2İleri


Hayatınızda ızgara bifteklerin sayısını azaltıp çiğ besinlere yer açarak, ihtiyacınız olan vitamin, mineral ve enzimlerden fazlasıyla faydalanın.

Son yılların en rağbet gören sağlıklı yaşam hareketi çiğ beslenme (diğer adıyla raw food), bir beslenme türünden öte bir yaşam felsefesini de temsil ediyor. Doğanın sunduğu yiyecekleri pişirmeden, en saf halleriyle tüketmeye dayanan bu akım, topraktan gelen sağlığı muhafaza ederek bedene taşımayı, bu esnada çevreye ve vücudumuza minimum zarar vermeyi hedefliyor. Bu felsefe hamburgeri veya su böreğini bir kenara atıp, çiğ beslenmeye balıklama atlamanız için sizi ikna eder mi bilmiyoruz. Ama bu beslenme tipini yaşamına entegre etmek isteyenler için Elçin Oflaz’la Raw Food Mucizesi kitabının yazarı, beslenme ve sağlıklı yaşam uzmanı Elçin Oflaz’a başvurduk.

Oflaz’ın hikâyesi ilginç. Haşimato hastalığına çözüm bulmak için çiğ beslenmeye başlıyor ve yüzde yüz çiğ beslenerek hastalığını kontrol altına almayı başarıyor. Ardından ABD’de Hippocrates Sağlık Enstitüsü’nde beslenme danışmanlığı eğitimi alan Oflaz, çiğ beslenme teriminin çiğ ya da en çok 46 dereceye kadar ısıtılmış gıdalar için kullanıldığını söylüyor ve ekliyor: “Sebzeler 46 derecenin üstünde piştiğinde yüzde 50 ila 75 oranında enzim ve vitamin kaybı yaşar. Çiğ beslenme besinlerden alacağımız enzim, vitamin, mineral ve proteini maksimize etmemizi sağlar.” Bu nedenle tamamen değilse de beslenme programınızın yüzde 60 ila 70’nin çiğ besinlerden oluşmasını tavsiye ediyor.

EN AZINDAN GÜNDE BİR ÖĞÜN ÇİĞ OLMALI

Oflaz besinleri çiğ tüketmeye alışmak için bu formülü sunuyor. Bu öğün klorofilden zengin, koyu yeşil yapraklılarla hazırlanmış salatalardan oluşabilir. Favori malzemeleriniz ıspanak, pazı, maydanoz, brokoli, nohut, fasulye olabilir. Atıştırmalık olaraksa çiğ badem, çiğ ceviz, kabak çekirdeği ve bir çeşit mevsiminde meyve ideal alternatifler. Oflaz, yol üstündeki büfelerde pancar suyu gibi sebze suları veya nar suyu içebileceğinizi de söylüyor: “Bir Akdeniz ülkesinde olmanın avantajını kullanın.”

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register