Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Çıplak Ayak Koşmak

Doğal hareket trendi, çıplak ayakla koşmayı ve antrenman yapma fikrini tekrar gündeme getirdi. Biz de sizler için en doğru adım için bir karşılaştırma yaptık.

Çıplak Ayak

  • 200 Bin yıl Homo sapienler olarak yaylı ayak kemerlerimizle çıplak ayakla koşma konusunda mükemmel tasarlanmışız; binlerce yıl boyunca atalarımızın yaptığı da buydu.
  • Çıplak ayakla koşunun dirilişi, 2012 yılında Birleşik Krallık’ta zirveye ulaştı. Ayakkabısız koşmanın, sizi topuklarınızı yere vurmayı bırakmaya teşvik ederek güvenlik ve hızınıza yardım edeceği düşünüldü.
  • Topuk vuruşuyla koşanlar, çıplak ayakla koşanlarla (sıklıkla ayağın ön kısmına basarlar) aynı hızda koşmak için onlardan daha az oksijen harcıyor, enerji olarak daha az karbonhidrat yakıyor.
  • Çıplak ayakla koşmak baldırlarınızı 2 cm daha fazla işlev göstermeye zorlar ve bu da sakatlığa neden olabilir. Bu yüzden çıplak ayakla koşuya aşamalı olarak geçin.
  • Çıplak ayakla ağırlık kaldırmak propriyosepsiyonun geliştirilmesi için nöral geri bildirimleri artırır. Bu, tekniğinizi düzeltmenize yardımcı olur ve daha fazla kas lifini aktive ederek güç çıkışınızı artırır.
  • Chichester Üniversitesi, çıplak ayakla ağırlık kaldıranlar ile ayakkabıyla kaldıranlar arasındaki güç çıkışını karşılaştırdı ve ayakkabı giyenlerin, giymeyenlere kıyasla %12 daha zorlu antrenmanlar çıkardıklarını gördü.

Ayakkabı

  • Spor ayakkabılarınızın plastik tabanları bir “enerji dönüşü” sağlıyor, bu da her adımda sizi daha ileriye götürüyor, enerjinizi koruyarak hızınızı artırıyor.
  • Stabilite” gibi moda sözcüklere rağmen, spor ayakkabıyla koşmanın getirdiği sakatlık riski çıplak ayakla koşmanın getirdiği riskin iki katından daha fazla.
  • Ağırlık çalışması ayakkabıları, daha derin squatlar için hareket açıklığınızı geliştiren yükseltilmiş topuk ile gelir. Artan kas aktivasyonu da çabanızın karşılığında daha hızlı sonuçlar almanız demektir.
  • İddialar destekleniyor: Yükselen topuklar dik bir duruşu teşvik ederek squat verimliliğinizi artırıyor ve belinizin gerilim altındayken korunmasını sağlıyor.
About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register