Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Claire Arkas İstanbul’da


Ressam Claire Arkas’ın eserleri, modern bireyin yaşam çıkmazına dikkat çeken ‘Can/Cam Kırıkları‘ adlı sergisiyle 03-25 Kasım tarihleri arasında Imoga Art Space’de sanatseverlerle buluşuyor.

Yurtdışının yanı sıra Türkiye’de de hem İstanbul hem İzmir’de açtığı kişisel sergilerle buradaki sanatseverlerle biraraya gelen ressam Claire Arkas, 10. sergisini İstanbul’da gerçekleştiriyor. Modern bireyin yaşam çıkmazına işaret eden 30 adet, tuval üzeri yağlıboya-akrilik, kağıt üzeri karışık teknik, kağıt üzeri suluboyalardan oluşan eserlerin yer aldığı ‘Can/Cam Kırıkları‘ adlı sergi, 3 Kasım tarihinde Imoga Art Space’de kapılarını açıyor. Yaşam, bireyin kendisi olabilme yolunda sergilediği çaba, inançları doğrultusunda vücut bulan yaşam felsefesini yaygın kılma uğraşıdır. Sanatçılar da doğal olarak üretimleriyle toplumu yaşamına ortak eder, yapıtları aracılığıyla iletisini geniş kitlelere ulaştırır.

Modernizm ve teknolojinin yanı sıra liberal sistem, başta doğa olmak üzere insanoğluna ait değerleri parçalayarak bireyi savuruyor. Sevgi de dahil olmak üzere bolluk tüketiminin/bunalımının yok ettiği değerler silsilesi, ne acıdır ki bireyin kalabalık içerisinde kendini yalnız hissetmesine neden oluyor, kah içe kah dışa yönelik farlarını söndürmesine yol açıyor. José Ortega’nın deyişi ile her zamankinden fazla donanımı olan güncel dünya ya da modern birey, şamandırasına bağlı olan ipini koparmış, açıklarda sürükleniyor.

Claire Arkas’ın birey olabilme yolunda kat ettiği mesafe ve yaşama bakışı eserlerine yansıyor. Arkas, yapıtlarında biçem olarak kimi zaman ‘simgeci‘ kimi zamansa ‘dışavurumcu‘ bir tavır sergilese de, gerçek bir romantik. Bu duyumsamayı, kimi zaman çarpık kentleşmeyi yansıtan tuvallerde kimi zaman modele dayalı yalnızlık ve bağlamında arayışı temsil eden figüratif yüzeylerde kimi zamansa bir pervaz ya da kapı ardından kurguladığı dışa yönelik betimlemelerde veya havuz temalı parçalı işlerinde somutlaştırıyor.

Sanatçı Claire Arkas’ın Cam/Can Kırıkları başlıklı sergisi 25 Kasım’a kadar kapılarını açık tutacak.

* IMOGA Art Space- Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Cd. D:No 42A, 34674 Üsküdar/İstanbul

* 11.00-19.00 arası ziyaret edilebilir

Claire Arkas hakkında

1978 yılında İzmir’de doğdu. 1997-1999 yılları arasında İsviçre Sierre’deki ‘Ecole Cantonale d’Arts du Valais‘in hazırlık kısmını tamamladı. 2000-2003 yılları arasında Paris’te, ‘Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts‘da eğitimini sürdürdü. Resim, gravür ve taşbaskı üzerine yoğunlaştı. 2004 – 2018 yılları arasında yurt dışı ve yurt içinde farklı şehirlerde onüç sergi açtı.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register