D Vitamininin İyileştirici Gücü

Editör :

/

 

Geri1 of 2İleri

D vitamini sağlık, performans ve iyileşmenin önemli bir parçasıdır.

Herkesin, özellikle koşucuların, D vitamini alması gerekir. Bu vitamin; kemik, kas ve kalp sağlığında kilit rol oynar. Ayrıca araştırmacılar, D vitamininin atletik performansı optimize etme potansiyeline sahip olduğunu da ileri sürüyor.

Dayanıklılığı Yükseltir

Çalışmalar, D vitamininin dayanıklılık kapasitesinin bir göstergesi olan maksimal oksijen alımını artırabildiğini göstermiştir. Bu, D vitamini depolamak ile daha başarılı olunacağı ve koşularınızın daha uzun süreceği anlamına gelir.

Kasların İyileşme Sürecini Arttırır

Uzun süreler boyunca egzersiz yapmak için, koşucuların çabucak iyileşmesi gerekir. Araştırmalar, D vitamininin koşudan sonra iyileşmesine yardımcı olduğunu ve bazı olası iltihaplanmaları azalttığını gösteriyor.

Kas Gücünü Artırır

Kasların inşası, koşucuların güçlenmesi için önemlidir. D vitamininin kasları güçlendirip güçlenmediğine dair karışık bulgular olmasına rağmen çoğu araştırma,  bu vitamininin kas gücünde olumlu bir etkisinin olduğunu gösteriyor.

Önemine rağmen, neredeyse herkes D vitamini alımında yetersiz kalmaktadır. Önerilen miktarı 15 gramdır. Eksikliğinde depresyona, kas güçsüzlüğüne ve daha büyük kemik bozukluklarına yol açabilir. Egzersiz sırasında yeterince D vitamini takviyesi yapmazsanız, eksiklik açısından siz de risk altına girebilirsiniz.

Birçok diğer hayati besleyici maddenin aksine, D vitamini almak için birkaç kolay yol bulunmaktadır: Güneşe –tabii ki abartmamak koşuluyla- maruz kaldıktan sonra, yiyecek ve içeceklerle de vitamin alımınızı destekleyebilirsiniz.

Geri1 of 2İleri

 

 

Recommended for you

You must be logged in to post a comment Login