Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Dağları Fethet!

Geri1 of 2İleri


Asfalttan çıkıp patikada koşmaya başlayan Tim Tollefson gibi kariyerinizi yükselişe geçirin.

Kaliforniyalı profesyonel ultra koşucu Tim Tollefson, geçtiğimiz yaz neredeyse finiş çizgisini geçmeyi unuttuğu Ultra-Trail du Mont-Blanc’ta seyircilerin ilgi odağı olmuştu. Sayısı Avrupa’da Birleşik Devletler’den daha fazla olan patika koşusu taraftarları, dünyadaki en önemli yüksek irtifalı ultra yarışlarından biri olan Ultra-Trail du Mont- Blanc’ın sonunu izlemek üzere Fransa’da yer alan Chamonix sokaklarında toplanmıştı. 10 km tırmanış ve 170 kilometre koşu mesafesinden oluşan yarışı, etkileyici bir performansla üçüncü sırada bitiren Tollefson, o anları “sihirli” olarak tanımlıyor.

Bu sihirli anları hiç yaşamayabilirdi, eğer ki 2013 yılındaki California International Marathon’u 29 saniye erken tamamlayabilseydi. Yarışı 2:18:29’la bitiren Tollefson, böylelikle 2016 U.S Olympic Marathon Trails’e katılma şansını 20 saniyeyle kaçırmıştı. Sonraki iki yıl boyunca da şansını deneyen Tollefson, gerekli süre olan 2:18’e bir türlü ulaşamamıştı. Her zaman dünyayı koşarak turlamak istediğini ancak bunun mantıklı gelmediğini belirten Tollefson, “Gereken süreyi elde edememek, yeni rotalar keşfetmem için muhteşem bir fırsat yarattı” diyor.

Tollefson’un patika koşularına gönül vermesi, mutluluğu da beraberinde getirdi. Asfalt dışında koştuğu ilk yarış olan (aynı zamanda ilk ultra maratonu) 2014 USA 50K Trail Championship’te 3:24:05’lik derecesiyle birinci oldu. Kısa süre içinde dünya arenasındaki en iddialı Amerikalı yarışçılardan biri olan Tollefson, üç aydan kısa zamanda ilk uluslararası 8K yarışında sekizinci oldu ve bir sonraki yıl ilk 100K’sında ikincilik elde etti.

Tim’in kendi başına doğada olmaktan ve yalnızlıktan mutlu olduğunu söyleyen antrenörü Mario Fraioli, “Bu sayede rekabetçi ruhunu alevlendirecek yeni şeyler buluyor” diyor.

Farioli’ye göre, antrenman veya yarışlarda yapılan radikal değişiklikler insanların koşu performansını etkileyebiliyor. Aynı antrenman döngülerini durmadan tekrar etmek plato evresine girmenize, hatta kendinizi geliştirdikçe yeni ayarlamalar yaptığınız durumlarda sakatlanmanıza neden olabilir. Mammoth Performance Lab’de fizyoterapistlik yapan Tollefson, “Kaslarınızı her adımda ve her antrenmanda aynı şekilde çalıştırmak sorunlara yol açar” diyor.

Antrenmanlarda varyasyona gitmek aynı zamanda motivasyonunuzu da artırarak daha iyi fiziksel sonuçlar almanızı sağlar. Heyecanla yaptığınız antrenmanlarda daha fazla enerji ve efor sarf edersiniz. Amerikan Olimpiyat Komitesi’nde görev yapan sporcu psikoloğu Sean Mc- Cann, “Değişik mesafelerde ve tarzlarda koştuğunuz zaman beyniniz de kendini yeniler” diyor. Tollefson’un yaptığı gibi asfalttan patikaya atlamak da değişimi avantaja dönüştürmenin en iyi yoludur.

Elbette ki herhangi bir rutine bağlı kalamıyorsanız, yapacağınız en büyük değişiklik devamlılık sağlamak olacaktır. Run SMART Project antrenörü ve eski profesyonel koşucu Malindi Elmore, “Evden çıkıp koştuğunuz günlerin sayısını artırmak performansınızın artmasını sağlayacaktır” diyor.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register