Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Daha Güçlü Kaslar için Yogaya Şans Verin!


Yoganın gün geçtikçe yeni bir faydası ortaya çıkıyor. Bunlardan birinin de antrenman performansınızı ateşlemek olduğunu biliyor muydunuz?

Sıkı bir antrenman programıyla çalışan insanlar, sürekli olarak performanslarını artırmanın yollarını arar. Geçtiğimiz yıllar içinde bir anda popülaritesi artan yoganın teknikleri de 10 yıl içinde değişti. Sağlamış olduğu yararlar arttı. Peki, her geçen gün farklı insan gruplarını etkisi altına alan yoga, zorlu antrenman programınızı nasıl etkileyecek? Cevaplarını sizler için araştırdık.

YOGANIN TEMELİ

Yoga, vücudunuzu güçlendirir. Nefes alma tekniklerinizi geliştirir. Dengenizi sağlamlaştırır ve esnekliğinizi artırır. Tüm bunlar aslında vücudunuzu kontrol altuına aldığından beyniniz ile vücudunuz arasındaki iletişimin sağlam temeller üzerinde kurulmasına yardımcı olur. Binlerce yıl önce keşfedilen bu yöntem, günümüzde hala geçerliliğini koruyor. Yoga, güç artırmak üzerine kurulu olan Hatha felsefesinden sadece terleme odaklı olan Bikram’a kadar farklı kollara ayrılıyor.

YOKSA TANIDIK MI GELDİ?

Antrenman programınız farklı teknikler üzerine kuruluysa, muhtemelen yogayla tanışmışlığınız vardır. Navasana ve Hindu şınav pozisyonlarını merkez güçlendirmek ve duruşu sağlamlaştırmak adına kullanılan tekniklerden. Öte yanda plank ve yarı plank da temelini yogadan almış hareketker. Hareketlerin çok azı kolay. Çalıştırmayı ihmal ettiğiniz kas gruplarının yeniden işlenmesini de sağlıyor. İşin özü, rahat günlerinize elveda demenin vakti gelip çatmış durumda. En zayıf halkalarınıza eğilerek, sahip olduğunuzu unuttuğunuz kaslarınızı çalıştıracaksınız.

PROGRAMA NASIL DAHİL ETMELİ?

Antrenman programınız zaten zorluysa, rutininize sadık kalın. Yukarıda bahsettiğimiz benzer hareketleri düzeninize yerleştirerek farklı disiplinleri tek bir program altında birleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kullandığınız kasları esnetmek adına yogayı antrenman sonrasında, dinamik esneme adına da uygulayabilirsiniz.

YOGANIN FAYDALARI

Eklemlerinizi sağlamlaştırdığı gibi, kaslarınızın da daha esnek olmasını sağlar. Öte yandan hareket açıklığınızı artırdığından, vücudunuz da esnekleşir. Bu sayede sakatlanma riskiniz de önlenmiş olur. Tabii, tüm bunlar dengenizi ve gücünüzü de artırır. MMA dövüşçüleri, olimpiyat atletleri ve futbolcular için denge ve kontrol, güç kadar önemli olduğu için onlar yogayı mutlaka antrenman programına dahil eder. Yoga uzun vadede bu yararları sağladığı gibi, kısa vadede de kan dolaşımınızı artırır. Bu, kaslarınıza daha fazla oksijenin gitmesini sağlar. Antrenman sonrasında da kaslarınızın iyileşme süresini hızlandırır. Stres altındayken daha iyi odaklanmanızı sağlar. Metabolizmanızı hızlandırmanız konusunda da size destek olur. Tüm bu faydalar, antrenman programınızı gözden geçirme konusunda sizi etkilemiş olmalı…

 

 

 

 

You don't have permission to register