Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Daha İyi Bir Uyku İçin 9 Tavsiye


Azı da zarar çoğu da. Uyku düzeninizi bu tavsiyelerle koruma altına alın.

Bir türlü uyuyamıyor musunuz? Ya da geç saatlere kadar uyuyor musunuz? Ne yazık ki size kötü haberlerimiz var. En basitinden, fazla kilolarınızın sorumlusu bu alışkanlığınız olabilir. Glasgow Üniversitesi araştırmalarına göre, yetersiz ya da aşırı uyku, obezite riskinizi yükseltiyor. Hatta, günde 7-9 saat uyuyanların vücut ağırlıklarının, fazla uyuyanlara kıyasla 4 kg daha az olduğunu bile söyleyebiliriz. Az uyuyanlar için de durum pek farklı değil.

Uykunuzu düzenlemek için onlarca neden sıralayabiliriz. Fakat bunu yapmaktan çok, uykunuzu düzeltme niyetindeyiz. İşte ihtiyacınız olan tavsiyeler:

Seks yapın

Sensational Sex: The Revolutionary Guide to Sexual Pleasure and Fulfillment kitabının yazarı Dr. Pam Spurr, güzel bir uyku çekmenin en iyi yollarından birisinin seks yapmak olduğunu söylüyor. Seks, rahatlamanızı sağlayacaktır. Seks yapma fırsatınız yoksa ne yapacaksınız? Üzülerek söylüyoruz: Mastürbasyon aynı etkiye sahip değil. Ama yine de günün stresini silmenize yardımcı olacağı kesin.

Yazın

Eğer aklınızı kurcalayan bir şeyler varsa, uykudan önce bunları kağıda dökün. Bu yöntem, rahatlamanızı sağlayacak. Sabah ilk iş bunlarla baş etmeye koyulabilirsiniz.

Yalnız uyuyun

Reading Üniversitesi araştırmacıları, birlikte uyuyan 46 kişiyi mercek altına aldılar. Araştırmanın sonuçlarına göre, insanların yarısı, partnerlerinin yataktaki hareketlerinden rahatsız oluyorlardı. Ayrıca, araştırmada, yalnız uyuyanların daha uzun ve huzurlu uyudukları da belirtiliyor. Bu yönteme de şans verebilirsiniz.

Sokağa çıkın

Akşam yemeğini yedikten sonra 15 dakikalık kısa bir yürüyüşe çıkın. Journal of American Medical Association’a göre, akşam saatlerinde yapılan hafif egzersizler, erkeklerde uyku sorunlarının azalmasına yardımcı oluyor.

Ciğerlerinizi temizleyin

Sigara içiyorsanız, içmeyin! Amerika’da yapılan bir araştırmada 3.500 yetişkinin incelenmesinin ardından, sigara içenlerin uyku sorunlarının içmeyenlere kıyasla çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Sizi uykunuzdan eden başlıca sorumlu ise nikotin.

Ayık kalın

Eğer aklınızdaki düşünceler uyumanıza izin vermiyorsa, uyumak için çabalamayın. Böylece uykunuz daha da kaçacaktır. Bir an önce uykuya dalmak için kendinizi kasmayın.

Ayağınızı sıcak tutun

Çorap giyin. İsviçreli araştırmacılar, yatakta el ve ayakları sıcak olan erkeklerin uykuya yarı sürede daldıkları sonucuna vardılar. Neden mi? Elleriniz ve ayaklarınız sıcak olduğunda damarlarınız genişler, vücut sıcaklığınızı düşürür ve uykuya dalmanız kolaylaşır.

Bir bardak için

Alkolden bahsetmiyoruz. Ilık süt içmeniz, vücudunuzdaki uyku hormonlarını tetikleyecektir.

Düzeniniz olsun

Hafta sonu bol bol uyuyup, hafta içi az uyumak mı? Sakın. Her gece kaliteli bir uyku çekmek istiyorsanız, düzenli saatlerde uyumanız gerek.

You don't have permission to register