Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Deneyin: Yarım Plank


Plank hareketini tam olarak yapamıyorsanız, şimdi vereceğimiz öneriyle bu zor hareketi kolaylaştırabilirsiniz. Nasıl mı? 

İlk başta kolay gibi görünen ancak uzun süre yapması oldukça zor olan bir karın egzersizi olan plank, tüm karın kasınızı çalıştırır.  Boyun, sırt, bel, göğüs ve ön/arka bacak kaslarınızı güçlendirir; duruş bozukluklarını düzeltir. Omzunuzun geride, göğüslerinizin yukarıda olmasını sağlar. En güzel yanı ise her yerde yapılabilir olmasıdır.

Bu hareketi yapmanız için düz bir zemine ihtiyacınız var. Öncelikle şınav çeker gibi uzanmanız gerekiyor. Dirsekler yerde, omuz genişliğinde açıktır. Eller birleştirilebilir veya yerde serbest kalabilir. Ayaklar tıpkı şınav pozisyonundaki gibi parmak uçlarında olmalı. Bacakların genişliği çok önemli değil ancak omuz genişliğinde açmak, dengeyi sağlayabilmek açısından daha sağlıklı.

Plank hareketini yaparken vücut topuklardan başa kadar gergin ve düz olmalı. Hareketten verim alabilmek için vücudun düz olması oldukça önemli.

Yarım plank hareketini deneyin! 

Eğer birkaç kere deneyip beceremediyseniz, size plank yapmanın kolay yolunu anlatalım: Yine plank pozisyonu alın. Düz köprü kurar gibi ayaklarınız yere paralel, avuç içleriniz yere tam bassın. Ardından belinizi yukarı çekerek (asla yüklenmeden; zarar vermeden) sırasıyla kollarınızla dizlerinize uzanıp değmeye çalışın.

You don't have permission to register