Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Detoks Gerçekleri


Biliyoruz, koşuyu ihmal etmediniz. Ama uykusuz geceler ve kimi zaman aşırıya kaçan porsiyonlarla dolu dizgin bir yaz tatilinin olumsuz etkilerinden kurtulmak için bilmeniz gereken birkaç nokta var.

01/ TÜM GÜN, HER GÜN

Her şeyden önce bedeninizi arındıracağını iddia eden takviye ve planlardan uzak durun. Herhangi bir şey yapmasanız dahi şu an bile vücudunuz kendini arındırıyor. Nuffield Health’ten beslenme uzmanı Emma Dawson, “Toksinleri atmaya çalışmak vücudumuzun sürekli olarak yaptığı şeydir” diyor. Toksinleri vücudunuzdan atmaya başladığınız an, zaten etkilerini de hissedersiniz.

02/ AĞIRDAN AL

Tatil ve kutlama denildi mi ziyafet masalarına koşturduğunuz gibi, toksinler de yağ hücrelerine koşup yapışırlar. Bu yüzden Dawson kilo verdiğinizde doğal olarak toksin de attığınızı söylüyor. Ancak ne kadar hızlı zayıflarsanız vücudunuz da bir seferde o kadar çok toksini işleyip vücuttan atmak zorunda kalır. Sözümüz sadece juice içerek zayıflamaya çalışanlara: Vücudunuzun toksinleri işleyip atabilmesi için yeterli besin öğesi alması şart. Uzun vadeli bir zayıflama planı yapın.

03/ TOKSİNİ TERLE AT

Detoks döneminde spinning yapmak pek de cazip gelmeyebilir ama kardiyo yapmanın vücudunuza faydası büyük olacak. Dawson terlediğimizde vücudumuzdaki zararlı kimyasallardan da kurtulduğumuzu söylüyor. Ayrıca egzersiz, detoksu destekleyen enzimlerin daha çok salgılanmasını sağlıyor. Egzersiz yakıtınızsa tatlı patates. Antioksidan içeriği detoks yaparken ortaya çıkan serbest radikallerle savaşıyor. Ve evet, kızartması da işe yarıyor.

04/ ENZİMLERİ DESTEKLE

İster yenmiş, ister içilmiş, isterse içe çekilmiş olsun; vücuda alınan tüm toksinler eninde sonunda atık imha sisteminden, yani karaciğerden geçer. Dawson, doğru besinlerle bu atık işleme sürecini destekleyebileceğinizi söylüyor: “Soğan, sarımsak ile brokoli ve pancar gibi turpgillerle karaciğerinizin arıtma için kullandığı enzimleri tetikleyebilirsiniz.” Eğlenceli bir partinin ardından izlenecek en akılcı yol.

05/ ÇOK ÇALIŞ

En büyük toksin atma işleminin tuvalette gerçekleştiğini hepimiz biliyoruz. Ama eğer bağırsaklarınız ağır çalışıyorsa, kendinizi bir toksin döngüsünde bulabilirsiniz. Dawson, “Kabız olduğunuzda, bağırsaklarınızda atılmayı bekleyen atıklarda bulunan toksinleri, orada beklediği süre içinde vücudunuz tekrar absorbe edebilir” diyor. Lif içeriği yüksek sebze, baklagiller ve tam tahıllardan oluşan bir beslenme planıyla, bağırsaklarınızın tam kapasiteyle çalışmasını sağlayın.

You don't have permission to register