Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Dinlenme Gününden Daha Fazla Faydalanmanın 7 Yolu


Vücudunuzu toparlamak için buradayız.

Untitled-1

Geceden kazein alın

İyi bir sabaha giden yol, bir önceki geceden geçer. Kazein proteini, vücudunuzda gece boyunca yavaş yavaş salgılanır. Fakat bir gün önceden vücudunuzu yoğurt ya da süzme peynir ile takviye ederseniz, bu amino asitlerin biyoyararlılığını da arttırmış olursunuz. Bir ya da iki kaşık yerfıstığı ezmesi de işinizi görecektir.

Foam roller kullanın

Instagram’da foam roller görmekten gına gelmiş olabilir; fakat foam roller kullanmıyor ve durmadan kas hamlamasından şikayet ediyorsanız, artık foam roller’a şans verme zamanı gelmiş demektir.

 

Alkol aldıysanız, ertesi günü antrenmanınızı öğleden sonra yapın

Boş gününüzdü ve alkolü biraz fazla mı kaçırdınız? Sakin olun. Fakat şunu bilmenizde fayda var: Alkol alınmasının ardından, testosteron seviyesi 16 saate kadar %23 oranında düşebiliyor. Dinlenme gününün ardından, ertesi gün antrenmanınızı sabah saatlerinde değil, öğleden sonraya planlayın.

Düşük glisemik indeksli karbonhidrat tüketin

Dinlenme günü ile cheat day aynı şey demek değil. Antrenman yapmadığınız dinlenme günlerinde düşük glisemik indeksli besinlere yönelmeniz, glikojen stoklarınızın yenilenmesi açısından çok daha avantajlı olacaktır. En düşük glisemik indeksli besinlerin haşlanmış ya da buharda pişirilmiş sebzeler olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Esneme gerilme hareketleri yapın

Dinlenme gününde yapacağınız esneme gerilme hareketleri, performansınızı ve kas gelişiminizi destekleyecektir.

Proteini ihmal etmeyin

Bir önceki günün getirilerinden daha fazla yararlanmak için, dinlenme gününde de protein alımınızı yüksek tutmanız gerek. Vücut ağırlığınızın her bir kilosu için 1.5 gram protein almalısınız. Ayrıca, vücudunuzu ertesi gün antrenmanına 5 gram kreatin ile hazırlayabilirsiniz.  Kırmızı ette ikisi de bulunuyor.

Konfor alanınızdan çıkın

Dinlenme gününde, ertesi gün antrenmanını düşünüp üşenme hissi ile dolup taşıyorsanız, keyif çatmayı bırakın ve bir şeyler yapın. Evinize farklı bir yoldan yürüyebilir ya da başka bir aktivite yapabilirsiniz. Bu hamleniz vücudunuzda ilave endorfin salgısına yol açacak. Bu da en iyi masajdan bile daha iyisi demek.

You don't have permission to register