Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Direnç Bandını Sevin!

Geri1 of 3İleri


Direnç bandı, son dönemlerde fazlasıyla popüler ve birçok egzersizde kullanılıyor. Çünkü vücut ağırlığıyla yapılan egzersizleri daha verimli ve etkili kılmak için, bundan daha pratik ve ucuz bir yol yok. Araştırmalara göre kas direncini ve performansı artıran bu küçük lastikleri sevmek için daha birçok sebebimiz bulunuyor. 

KAS AKTİVASYONUNU ARTTIRIR
Kişisel Eğitmen Alexia Clark, egzersiz yaparken kullanılan bantların en iyi direnç ekipmanları arasında yer aldığını belirtiyor. Çünkü kaslarda gerilme sağlıyor ve aynı anda kasılma ve uzatma eylemlerini gerçekleştiriyor. European Journal of Sport Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre direnç bandı kullanımı, kas aktivitesini dambıla göre yüzde 15 daha fazla arttırıyor. Bandın esnekliği aynı zamanda sabit ağırlığın çalıştıramadığı mikro kasları da aktive ediyor. Çünkü bandın elinden kaymaması için kasın en ufak bölümleri bile hareket boyunca çalışıyor. Üstelik tüm bunlar olurken eklemlerinize (özellikle de kalçanıza ve dizinize) stres yüklenmiyor. Kişisel Eğitmen Ben Bruno, bant kullanırken kaslarınız ağrıdığında, daha fazla çalışamayacağını ifade ediyor. Yani, kaslarınıza aşırı yük bindirme riskiniz olmuyor.

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR
Kalori yakmak ve kas aktivasyonu kardeş gibidir: Ne kadar çok kas lifi çalıştırırsanız –özellikle karın bölgesinde– o kadar kalori yakarsınız. Ve bu sadece egzersiz esnasında olur. Egzersiz bantları kas hacmini ve gücünü zamanla yükseltir. Kası korumak için de enerji gerektiğinden, vücudunuz dinlenirken bile metabolizmanız çalışır.

FORMUNUZU DÜZELTİR
Egzersiz sitesi TheDailyBJ.com’un yaratıcısı ve Egzersiz Eğitmeni BJ Gaddour, direnç bantlarının en iyi tarafının vücuda doğal bir otomatik düzeltme özelliği eklemesi olduğunu belirtiyor. Örneğin squat veya deadlift yaparken bandı dizlerinizin üzerine veya altına yerleştirmek dizlerinizi birbirine iter. Bantla birlikte refleks olarak dizlerinizi birbirinden uzaklaştırırsınız, böylece karın ve arka bacak kaslarınız daha fazla enerji harcar. (Bu aynı zamanda diz ağrılarını da azaltır.) Diğer yandan, şınav çekerken bileklerinizin etrafına bant bağlarsan ideal dirsek açısını rahatça yakalayabilirsiniz.

ZAYIF YANLARINIZI GÜÇLENDİRİR
Gaddour, karın ve omuz kasları ağırlık kaldırırken yüzde 100 aktive olmadığı için en çok faydayı egzersiz bantlarından gördüğünü söylüyor: “O bölgeleri şekillendirdiğinizde tüm egzersizleri daha iyi yaparsınız.” Tabii bu kasları nasıl çalıştırdığınız da önemli: Genelde ileri, geri-yukarı ve aşağı hareket etmeye meyilliyizdir. Squat gibi hareketlerde ise direnç bandı o yöne  doğru olan hareket kabiliyetini arttırır. Bu da buz pateni veya dans gibi dinamik aktiviteler için çok önemlidir.

Geri1 of 3İleri
You don't have permission to register