Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Diyabet İhtimalini Azalt!


Evet, çoğumuz bu riski taşıyoruz ve evet, sağlığa faturası çok ağır olabiliyor. Ama katı denemeyecek birkaç değişiklikle konuyu tatlıya bağlamak mümkün.

KORKU

Televizyon ekranları, şeker içeriği yüksek meyve-sebze suları ve fast food düşkünlüğümüzün tip 2 diyabet istatistiklerinin yükselmesinde suçu var. 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabet dünya genelinde 415 milyon kişiyi etkiliyor ve bu sayının 2040 yılında 640 milyona çıkması bekleniyor. NB Kadıköy Hastanesi’nden Uzm. Dr. Enver Şükrü Göncüoğlu Türkiye’nin 6,3 milyon diyabetli hasta ile Avrupa üçüncüsü olduğunu söylüyor.

GERÇEK

Ülkemizde her sekiz kişinden birinin diyabet hastası olduğu gerçeğinden kaçış yok. Veya 1967’de ortalama bir erkeğin bel çevresi genişliğinin 86 cm’den bugün 93 cm’e çıktığı ve bir önceki nesilden yaklaşık 10 kg fazlamız olduğu gerçeğinin de üstünü kapayamayız. Kitlesel olarak kilo aldıkça diyabet rakamlarını yükseltiyor, kalp rahatsızlıklarından böbrek hastalıklara kadar geniş bir hastalık skalasına zemin hazırlıyoruz. Göncüoğlu Türkiye’de diyabet hastalarının yüzde 43,1’inin henüz teşhis edilmediğini eklerken, Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) 2035 yılında Türkiye’de 11,7 milyon diyabet hastası olacağını öngörüyor. Diabetes UK’den Libby Dowling, “Pantolon ölçünüz 88 cm’in üzerinde ise gizli şeker hastalarından biri olabilirsiniz. Aile geçmişi, yaş ve etnik kökeniniz tip 2 diyabet geliştirme riskinizi etkilese de en büyük tetikleyici unsur kilodur” diyor.

Plan

Tip 2 diyabet riskini en kestirme yoldan yarıya düşürmek için tatlı atıştırmalıkları daha keskin aromalarla değiştirin. Kore’de yapılan ve Annals of Nutrition & Metabolism dergisinde yayımlanan bir çalışma fermente gıdaların insülin direncini kırmaya yardımcı olduğunu buldu. Katılımcılar iki gruba ayrılarak 16 hafta boyunca bir gruptan taze diğer gruptan fermente kimchi (Kore usulü lahana
turşusu) yenmesi istendi. Her iki grup üyeleri de bel ölçülerinde ve vücut kitle indekslerinde belirgin bir düşüş deneyimlerken, fermente kimchi yiyenlerin insülin direnci düştü ve glikoz duyarlılıkları arttı. Sonuç olarak tip 2 diyabet risklerini yüzde 33 oranında düşürebildiler. Kimchi bulamasanız da ev yapımı turşu bakımından zengin bir ülkede yaşamanın avantajlarını kullanın.

You don't have permission to register