Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Diyabet Riskinizi Azaltmak İçin Haftada 3 Kez Bunu Yiyin


Diyabet riskini %35 oranında azaltmak için beslenme planınızda bu besinlere daha fazla yer verin.

Kendinizi diyabetten korumak istiyorsanız, öğünlerinizde daha fazla bakliyat (özellikle de mercimek) tüketmeye bakın.

Clinical Nutrition‘da yayımlanan yeni bir araştırmada, halihazırda kalp rahatsızlığı olan fakat tip 2 diyabeti olmayan 3.349 kişinin beslenme alışkanlıkları analiz edildiğinde, haftada 3 servis mercimek, nohut, fasulye ya da bezelye tüketenlerde 4 sene içerisinde diyabet oluşma riskinin, daha az bakliyat tüketenlere kıyasla %35 daha düşük olduğu sonucuna varıldı.

Dahası, bakliyat tüketimini arttırmak adına günde yarım servis yumurta, ekmek, pirinç ya da fırınlanmış patatesten feragat edenlerde risk düşüşü daha fazla oluyordu.

Çalışmada, bakliyatların, diyabet riskini neden azalttığına değinilmiyor. Fakat araştırmacılar, tüketilen lif  miktarındaki artışa, dolayısıyla da düşük glisemik tercihine vurgu yapıyorlar.

Bunun anlamı, öğünlerin ardından kan şekerini patates ya da ekmek gibi besinlerin neden olduğu gibi yükseltmiyor oluşları ve lif sayesinde kan şekerinizin saatlerce sabit kalması. Glisemik kontrol seviyesi, daha önceki araştırmalarda da diyabetten korunmak için etkili bir strateji olarak değerlendirilmişti.

Lif açısından işin kralının mercimek olduğunun bir kez daha altını çizelim. Ayrıca, günlük tüketilmesi önerilen lif miktarı da en az 20-30 gram olmalı.

You don't have permission to register