Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Diyabetle Savaşan En İyi 5 Besin

Süpermarkette oluşturacağınız cephanelikle diyabete karşı gardınızı alın.

BİTTER ÇİKOLATA
Evet, çikolata. 2015 yılında, İtalyan araştırmacılar, bitter çikolatada bulunan bir tür antioksidan olan kakao flavanoidlerinin insülin direcini durdurmaya yardım ettiğini buldular. Dahası, bu flavanoidlerin kalp hastalıklarını da önlediği bulundu. Bir taşla iki kuş!

TÜYO Abartmayın. Çikolata hâlâ yüksek kalorili. Sütlü yerine bitter çikolata tüketmek, tatlı isteğinizi dizginlemenize yardımcı olur.

YOĞURT
Sütün ve süt ürünlerinin proteini sizi tok tutuyor. 2017 yılında bir araştırma analizi yayınlayan Çinli araştırmacılar, bu yüzden olsa gerek tip 2 diyabetle de savaştığına inanıyor. Bir neden daha: 2015’te Medicina’da yayınlanan bir inceleme de yoğurtta bulunan probiyotiklerin kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

TÜYO Sade yoğurda en çok ne yakışır biliyor musunuz? Bir veya iki kaşık dolusu kuru üzüm veya bitter çikolata rendesi.

SARI ÜZÜM KURUSU
İspanya’da 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre, günde herhangi bir kuru meyveden 90 g tüketmek tip 2 diyabet riskini düşürebiliyor. Suyunun kurumuş olması meyvenin içindeki faydalı özlerin korunmasını sağlıyor. Üzümdeki quersetin adlı antienflamatuvar besin öğesi de bunlardan biri.

TÜYO En kolay tatlı: Bir kaşık dolusu yer fıstığı ezmesini küçük bir kâseye koyun, üzerine biraz kuru üzüm serpiştirin, tarçın serpin ve tadını çıkarın.

BÖRÜLCE
Mercimek, nohut, fasulyeler ve börülceler en yakın arkadaşlarınızdır. 2017’de İspanya’da yapılan bir araştırma, haftada yaklaşık 250 g baklagil tüketen kişilerin diyabet riskinin, çok az miktarda tüketenlere oranla yüzde 35 daha düşük olduğunu buldu. Baklagillerin lif değeri yüksektir, bu sayede kan şekeri değerini düzenlerler.

TÜYO Sadece yarım porsiyon ekmek veya pirinç pilavını baklagillerle değiştirmek bile riskinizi düşürmeye yetecektir. Sos veya çorbalara katmayı da deneyin.

TURP
Bu kök sebze beta-karoten bakımından zengin ve bu pigment vücutta A vitaminine dönüşüyor. Hollanda’da yakın zamanda yapılan bir araştırma, A vitamini bakımından zengin bir beslenme planı olan erkeklerin tip 2 diyabete yakalanma risklerinin de düşük olduğunu buldu.

TÜYO Beta karoteni patates yerine turptan alın. Çiğ çiğ salatalara rendeleyebilir, haşlayıp tereyağı ve sarımsakla püre yapabilirsiniz. İsterseniz küp şeklinde doğrayın, 220 dereceye ayarlı fırında 35-45 dk pişirin.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register