Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Doğal Enerji

Geri1 of 2İleri


Önünüzde uzanan kilometreler için kendi yakıtınızı kendiniz hazırlayın.

Enerji sakızı, jeli ve sporcu içeceği tüketiyor olsanız bile, uzun koşuların sonuna gelirken sürünebilirsiniz. Diyetisyen ve maraton koşucusu Anne Mauney, “22 kilometrenin üzerindeki koşularda sadece karbonhidrat içeren yakıtlar, koşu sırasında açlık yaşamanıza neden olabilir” diyor. Protein ve yağın sindirimi daha uzun zaman aldığından, onları da karışıma eklemenin aniden bastıran açlığı engelleyeceğini, daha sürdürülebilir bir enerji elde etmenizi sağlayacağını söylüyor. Bu uzun süren sindirim koşu sırasında sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden hazırladığınız alternatifleri önce daha kısa koşularda deneyin.

Kuruyemiş, kuru meyve ile kakao ve Hindistan cevizi kurusu gibi aroma destekçileriyle hazırlanan enerji topları şu sıralar en popüler koşu yakıtlarından. Tüm malzemeleri mutfak robotuna atın, karışımı top hâline getirin ve bir sonraki koşunuz için buzdolabında muhafaza edin. Eğer koşu sırasında protein veya yağı sindiremiyorsanız, koşu sonrası toparlanma atıştırmalığı olarak tüketin.

1/ Tabanı Sağlam Tut

1 ila 1,5 ölçü kuruyemişe (badem, kaju, yerfıstığı, ceviz veya hepsinin karışımı) 1 ölçü kuru meyve (hurma, üzüm, kayısı, cranberry hızla yakılan karbonhidrat almanızı sağlarken, vişne kurusu enflamasyon azaltan antosiyanin bileşiği içeriyor) karıştırın. Bu oran yağ ve lifin ölçüsünü çok kaçırmamanızı ve ağırlık hissetmemenizi sağlar.

2 Zevkine Göre İlave Yap

Tat verici ilaveler yapın. Hindistan cevizi kurusu, yulaf, goji berry veya yabanmersini kurusu, kenevir ya da chia tohumu, susam ideal alternatifler olabilir. Koşu sonrası enerji lokmaları içinse protein tozu veya kuruyemiş ezmeleri akıllıca olur.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register