Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Dünyanın En Sağlıklı Ülkesi

Bloomberg’in hazırladığı En Sağlıklı Ülkeler Endeksi araştırmasına göre İspanya birinci olurken Türkiye listede kendine 51. sırada yer bulabildi.

2019 Endeksi’nde ilk 10’da genel olarak Avrupa ülkeleri yer aldı. 169 ülkeyi kapsayan ve ortalama yaşam beklentisi, çevresel faktörler, sigara kullanımı ve obeziteyle mücadele gibi kriterlere göre hazırlanan listede Türkiye 2017’de 54. olurken bu sene 51’inci oldu.

Aynı listede Asya’nın en sağlıklı ülkesi Japonya oldu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, İspanya, en yüksek yaşam beklentisine sahip Avrupa Birliği ülkesi. İspanya’da ortalama yaşam beklentisinin 2040’a kadar 86 yıla çıkması bekleniyor. Ülkede çocuk, kadın ve yaşlılara yönelik önleyici sağlık hizmetleri sayesinde son 10 yıl içinde kalp-damar hastalıkları ve kanserden ölümlerde azalma görüldü.

Beslenme Alışkanlıkları Sağlıkta Belirleyici!

Araştırmacılar, İspanya ve listede ikinci sırada yer alan İtalya’daki beslenme alışanlıklarının bu ülkelerin sağlık seviyelerini açıklayabilecek önemli bir gösterge olabileceğine dikkat çekiyor.

ABD’de ortalama yaşam beklentisinin düşüklüğü, aşırı dozda uyuşturucu kullanımı ve artan intiharlara bağlanıyor. Çin’deki ortalama yaşam beklentisinin ise 2040’da ABD’yi geçmesi bekleniyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register