Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Düz Taban Teşhisi Nasıl Yapılır?

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami ÇAKMAK ve  Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, anne babaların erken dönemlerde ‘Çocuğum düz taban mı?‘ endişesine kapıldıklarını ama teşhis için 4 yaşına kadar beklenmesi gerektiğini söylüyor.

Anne-babalar düz tabanlıktan ne zaman şüphelenmeli?
Normal ayak tabanı kavisli bir yapıya sahiptir, düz tabanlıkta ise ayak içi kavisinin olmayışı nedeniyle ayağın yerle olan teması artar. Bu durum zaman içinde ağrı ve çabuk yorulma gibi sonuçları beraberinde getirebilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, düz tabanlığın anne-babaları en çok endişelendiren ortopedik rahatsızlıklardan biri olduğunu belirtiyor. “Üç-dört yaşına kadar bebeğin ayağında bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın tabandaki çukuru doldurması nedeniyle anne-babalar çocuklarında düz tabanlık olduğunu düşünebiliyor, ancak endişelenmeden 4 yaşına kadar beklemek gerekiyor” diyen Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, çocuğun kasları güçlendikçe bu durumun kendiliğinden ortadan kalkabileceğini belirtiyor.

Düz tabanlığın ‘Esnek düz tabanlık‘ ve ‘sert düz tabanlık‘ olarak ikiye ayırıldığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selami ÇAKMAK ise, Çocuklarda 7 yaşına kadar esnek düz tabanlık ile sıkça karşılaşabiliyoruz ve bunu bir hastalık olarak adlandırmıyoruz” diyerek zaman içinde ayak içindeki kavisin oluşabileceğini söylüyor.

Ayakkabının şık değil, rahat olması önemli

Ayakkabının şık olmasından çok rahat olmasına özen göstermek gerektiğini belirten Doç. Dr. Mehmet İŞYAR, ilk adım ayakkabısı seçecek ailelere şu önerilerde bulunuyor: “İlk adım ayakkabısı sert olmamalı, esnek olmalı. Çocuğun parmak hareketlerine, eğilip kalkma sırasındaki esnemelerine izin verebilen bir ayakkabı tercih edilmeli.

Çocuğunuzu çıplak ayakla yürütün
Çocuğunda düz tabanlık olduğunu düşünen ailelere “Çocuğunuzu çıplak ayakla yürütün. Kum, halı gibi zeminlerle temas etmesini sağlayın. Sert ayakkabılardan uzak durun” önerilerinde bulunan Doç. Dr. Selami ÇAKMAK, “Eğer çocuk kiloluysa kilo verme çok önemlidir çünkü ayak üstüne binen yük ne kadar çoksa o ayak o kadar düzleşir” uyarısını da yapıyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register