Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Egzersiz Yapmak İçin Bir Numaralı Neden


Yeni yapılan bir araştırma, koşullar her ne olursa olsun egzersizin ruh hali üzerindeki faydalarının altını çiziyor.

Untitled-1

Yorgun mu hissediyorsunuz? Yürüyüş yapın. Depresif misiniz? Yürüyün. Biraz kilo vermeniz mi lazım? Yürümelisiniz. Hafızanız mı kötü? Yürüyüş yapmak iyi gelecek. Yeni fikirlere mi ihtiyacınız var? Yürümeye ne dersiniz?

Sanırım ana fikri anlamışsınızdır. Tüm sağlık otoriteleri tarafından yürümenin faydaları sürekli olarak vurgulanıyor ve her derdin çaresinin yürümekte saklı olduğu söyleniyor.

Ama bazı günler canımız hiç yürümek istemiyor. Hava durumu, yorgunluk, arkadaşlarınızın buluşma ısrarları, köpeğinizin ayakkabılarınızı saklaması gibi birçok neden yürüyüş yapmaya engel oluyor. Fakat bunu söylemek yine boynumuzun borcu: Bu sıkıntılarınızın da çözümü yürüyüş yapmak. Araştırmacılar da bugünlerde aynı şeyi söylüyorlar: Ne olursa olsun, yürüyün!

Sayfayı kapatıp hayatınıza devam etmeden önce, bilim insanlarının söylediklerine kulak verin. Emotion‘da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre, yürümek ile arası bir hayli açık olan ve yürüyüşün ardından kendilerini daha kötü hissedeceklerini düşünen kişiler bile yürüyüş yaptıktan sonra kendilerini daha iyi hissediyorlar.

Söz konusu araştırmada, Iowalı araştırmacılar yürüyüş ile ruh hali arasındaki bağlantıyı irdelediler ve 3 ayrı deney oluşturdular. İlk deneyde yeni öğrencilerden bir kampüs turu atmaları ya da aynı turun videosunu izlemeleri; ikinci deneyde öğrencilerden iç mekanda bir tur atmaları ya da aynı turun videosunu izlemeleri; üçüncü deneyde isteğe bağlı olarak oturarak, iç mekanda koşu bandında yürüyerek ya da ayakta durarak bir tur videosu izlemeleri istendi. Ardından da öğrencilerden hangi turu deneyimlediklerine dair 2 sayfalık bir geri bildirim yazısı kaleme almaları istendi.

Yürüyüş videosu izleyen öğrenciler beklenildiği gibi kendilerini berbat hissediyorlardı. Fakat yürüyüş yapan öğrenciler (içeride, dışarıda ya da koşu bandında) kendilerini pozitif, zinde, neşeli, canlı ve kendine güveni artmış olarak tanımladılar. Üstelik yürümenin söz konusu faydalarını görebilmek için ufak bir doz bile yeterli oluyordu: Çünkü çalışmada uygulanan yürüyüşün süresi 10 dakika kadardı.
Söz konusu çalışmada sadece yürüyüş yapmanın pozitif etkilerine odaklanılmıştı. Ancak daha önce yapılan bir araştırmada, herhangi bir egzersizin de benzer etkilere sahip olabileceği kanıtlanmıştı. Egzersizin faydalarını daha yoğun tecrübe edebilmek için ise dış mekanda uygulamanız gerekecek. Environmental Science and Technology’de yayımlanan bir meta-analizde, dış alanda egzersiz yapmanın iç mekanda egzersiz yapmaya kıyasla hem mental hem de fiziksel açıdan daha fazla fayda sağladığı gösteriliyordu.

Her ne olursa olsun, mesaj açık: İster iç mekanda olsun ister dış mekanda, egzersizin türü fark etmeksizin terlemeye 28başlayın. Egzersizinizi tamamladığınızda asla pişman olmayacaksınız.

You don't have permission to register