Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Egzersiz Yapmamak En Az Obezite Kadar Tehlikeli


Mesele kaç kilo olduğunuz değil…Önemli olan, egzersiz yapıp yapmamanız.

Untitled-1

Aslında çok da iyi bildiğiniz bu gerçeği destekleyen bilimsel çalışmaların sayısı gittikçe artıyor. Hem hastalıklara hem de yaşlanmaya karşı kullanabileceğiniz en önemli dostunuz, egzersiz. European Journal of Preventive Cardiology’de yayımlanan yeni bir araştırma da bu fikri destekliyor ve egzersiz yapmamanın, aslında obez olmak kadar tehlikeli bir şey olduğunu iddia ediyor.

Hollanda’da yapılan araştırmada, bilim insanları, Rotterdam kentinde yaşayan ve kiloları bakımından normal, fazla kilolu ve obez olmak üzere 3 ayrı kategoriye bölünen 5.344 orta yaşlı insanın egzersiz alışkanlıklarını, boylarını, kilolarını, vücut kitle indekslerini, kalp hastalıkları ve felç oranlarını 15 yıl boyunca takip ettiler. Elde ettikleri bulgulara göre, fazla kilolu olmak ya da obez olmak ile hem felç hem de kalp hastalıkları riski arasında bir ilişki söz konusuydu. Şaşırtıcı olan elbette bu değil. Bizim için şaşırtıcı olan bulgu şuydu: Normal kiloda olup da egzersiz yapmayan insanların söz konusu risk değerleri ile egzersiz yapmakta olan aşırı kilolu ya da obezlerin değerleri örtüşüyordu.

Yani, eğer normal kiloda olduğunuzu düşünüyor ve egzersize sıcak bakmıyorsanız, en az obez ya da fazla kilolular kadar risk altındasınız. Eğer sağlığınızı koruma altına almak istiyorsanız, egzersizi asla görmezden gelmemelisiniz.

Egzersize başlama meselesinde geç kalmak gibi bir şey söz konusu değil. Kendinize bir iyilik yapın, hangi kiloda olursanız olun egzersize başlayın. Asla pişman olmayacaksınız.

You don't have permission to register