Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Elektrolitler Gerekli mi?


Spor endüstrisi, daha iyi performans göstermek için elektrolitlere ihtiyaç duyduğumuza bizi ikna etmek konusunda harika bir iş çıkardı. Gerçekten de ihtiyaç duyuyoruz; fakat sandığımız kadar değil.

Elektrolitlerin önemine gelince işin içine büyük miktarda pazarlama giriyor ve çoğu zaman bu abartılıyor” diyor profesyonel Brooks Beasts takımının beslenme danışmanı Kyle Pfaffenbach.

Sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi elektrolitlerin eksikliğindeki en büyük sorun, üç saat ya da daha fazla koştuğunuzda ya da antrenman yaptığınızda ortaya çıkıyor. O kadar uzun süre koştuğunuzda ve terleyerek elektrolit kaybettiğinizde, tabii ki jel ya da sporcu içecekleriyle yerlerine yenilerini koymanız gerekiyor. Beslenme uzmanları, her bir litre sıvıda 0,5-0,7 gram sodyum almanızı öneriyor.

Konu sıvı alımı olduğunda da verilen tavsiye oldukça basit. Yarış sonrası sıvı takviyesi için Canadian Sport Institute’ten inovasyon ve araştırma lideri Trent Stellingwerff ne kadar sıvı kaybettiğinizi anlamak adına eski ter testini yapmanızı öneriyor. Bir litre ter, vücuttan bir kilo kaybına denk düşüyor. Eğer hiçbir şey içmez, bir saat antrenman yapar ve bir kilo verirseniz, terleme hızınız saatte bir litredir. Peki yarış sırasında ne kadar sıvı alımı yapmalısınız? Daha da basit: Ne zaman ihtiyacınız olduğunu hissederseniz o zaman su için.

Sözün Özü

Uzun mesafelerde ve/veya sıcak havalarda kaybedilen elektrolitlerin yerine konması elzemdir. Ancak bu işi bilinçsizce yapmayın; ne kadar aldığınızı bir çizelgeye yazın.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register