Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

En İyi Bel Ağrısı Tedavisi Ne?

Bel ağırısı için spinal füzyon ameliyatı en iyisi mi?

Belkemiği omurlarınız, şokları absorbe eden disklerle yastıklanmıştır. Zamanla oluşan disk hasarları, mikro hareketlere yol açarak ağrı yaratır. Ayrıca omurga sinirleri sıkışabilir, bu da bacak ağrılarına neden olabilir. Röntgen, bilgisayarlı tomografi veya MR taramalarında görülen omurlar arasındaki mesafenin daralması, disk dejenerasyonu olarak yorumlanıp ağrının kaynağı olarak değerlendiriliyor. Haliyle, omuru kaynaştırmanın ve/veya kemiği yerinden oynatmanın, mikro hareketleri sınırlandırarak sinirler için uygun boşluğu yaratacağı ve bu sayede ağrıyı hafifleteceği fikri mantıklı görünüyor. Bu düşünce biçimi, 2000’lerin başından itibaren spinal füzyon operasyonlarının sayısında devasa bir artış yarattı.

Güncel bir araştırma, omurga ameliyatı olan kişilerin yüzde 40’ının ciddi ağrılar yaşamaya devam ettiğini tespit etti. Ayrıca, böylesi operasyonlardan sonra görülen komplikasyonların oranı -bazıları yaşam tehlikesi içeriyor- yüzde 20’lere varıyor. Bugünün tıbbi gelişmeleriyle bile bel ağrılarının kaynağını bulmak epey güç. Teşhis koyulan hastaların yaklaşık yüzde 85’i, “spesifik olmayan” yani herhangi bir nedenin teşhis edilemediği bir bel ağrısına sahip ve cerrahi operasyon onlar için en iyi yol sayılmaz. American College of Physicians, 2017’de yeni bir rehber yayınlayarak doktorlara akut ve kronik bel ağrısı çeken hastaları için egzersiz, fizik tedavi veya bilişsel- davranışsal terapi gibi farmakolojik ve cerrahi olmayan yöntemler tercih etmelerini tavsiye etti.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register