Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

En İyisinden Ödünç Alın


Elit atletler sıkı çalışır fakat bilim insanları, onların bile bağırsak bakterileriyle uğraştığını söylüyor. Şimdilerde profesyonellerin mikrobiyom özelliklerini çoğaltmaya çalışıyorlar; böylece hepimiz bundan faydalanabiliriz.

Harvard Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, Boston Maratonu’nda koşanların dışkı örneklerini incelediklerinde, kas yorgunluğu ve ağrıyla savaşmaya yardımcı olabilecek laktik asit parçalanmasında rol alan ve koşu sonrasında önemli ölçüde artış gösteren belirli bir bakteri türü buldular. Profesör Jonathan Scheiman, “Eğer bu bakteriyi ayrıştırabilir ve antrenman öncesinde koşuculara verebilirsek, belki onları bir şekilde daha fit olmaları için – daha dayanıklı olma ya daha az enflamasyon gibi – hazırlayabiliriz” diyor.

Nihai hedef: Elit atletlerin bağırsaklarındaki bakterileri taklit eden bir probiyotik takviyesi yaratmak ve amatör koşucuların performanslarını ve toparlanmalarını potansiyel olarak artırmalarına olanak tanımak.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register