Runner's World Türkiye

  /  ANTRENMAN   /  Fark Yarat!

Fark Yarat!

Geri1 of 11İleri


Daha iyi bir koşucu olmak için, rutininizi sürekli güncellemeniz gerekmiyor. Ufak değişiklikler yaparak daha fit, daha hızlı ve daha motive olabilirsiniz. Fark yaratacak 10 taktik galerimizde!

Aynı rotalar, aynı antrenmanlar, aynı ayakkabılar, aynı beslenme programı, aynı yarışlar… Bir noktadan sonra sıkıcı bir rutine dönüşebiliyor. Bu durum sizin için de geçerliyse, performansınızın gelişmesini hiç beklemeyin. Kendisi bir koşucu değildi ama Albert Einstein’ın söylediği şu söz duruma çok uygun: “Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir.” Siz akıllı olun ve yeni şeyler deneyin.

Size, uzun mesafe koşunuzu iki katına çıkarın, salonda kaldırdığınız ağırlığı ikiye katlayın veya yediğiniz öğünleri yarıya düşürün gibi büyük değişiklikler yapmanızı söylemiyoruz. Bunlar sadece sakatlanmanıza veya açlıktan kıvranmanıza sebep olabilecek tavsiyeler. Bunun yerine, “azı karar, çoğu zarar” mottosuyla yola çıkıp, antrenman ve yarış performansınızı büyük oranda artıracak küçük adımlar atmanız gerekiyor.

Eski profesyonel koşucu ve antrenör Sam Wilbur, antrenman programınızda biraz değişiklik yaparak uzun vadede büyük gelişme sağlayabileceğinizi söylüyor: “Antik Yunan’da olimpiyat güreşçisi olan Milo’nun ilginç bir hikâyesi vardır. Her gün bir danayı kaldırarak ağırlık antrenmanı yapar ve gün geçtikçe kuvvetlenir. Çünkü her gün dana biraz daha büyüyüp ineğe dönüşmüştür.”

Bu öykü küçük değişimlerin büyük sonuçlara yol açtığını gösteriyor. Şimdi sıra sizde!

Geri1 of 11İleri
You don't have permission to register