Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Fast Food Restoranlarında Nasıl İradeli Davranmalı?


Bu basit ipucu ızgara tavuklu salatayı Xlarge boy hamburger menüsüne tercih etmenizi sağlayabilir.

Untitled-1

Yemeğe çıktığınızda daha fazla iradeye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Hollanda’da gerçekleştirilen araştırmaya göre siparişleri sözlü olarak vermemek, daha sağlıklı tercihleri seçmenizi sağlayabilir.

Bir deneyde, araştırmacılar restoranlarda yemek yiyen kişilere yaklaşıp tatlı isteyip istemediklerini soruyorlar: meyve salatası ya da çikolatalı mousse. Katılımcıların yarısı ne istediklerini dile getirerek söylerken, direk yarısı tercihlerini düğmelere basarak gerçekleştiriyor.

Sözlü olarak söyleyenlerin 3’de 2’si keki isterken, butona basanlarda bu oran %38.

Benzer başka araştırmalar da aynı sonuçları verebiliyor: İnsanlar siparişlerini konuşarak vermek yerine vending makinelerinden aldıklarında, siparişlerini yazıyla verdiklerinde ya da yemekleri kendileri aldıklarında daha sağlıklı tercihlerde bulunuyorlar.

Neden? Araştırmacılardan Dr. Anne-Kathrin Klesse’ye göre sipariş verirken ellerinizi kullanmak beyinde prefrontal korteksi aktive eder ve beynin bu kısmı dürtü kontrolünü sağlar.

Klesse’ye göre öğünlerinizi seçerken ellerinizi kullanmak beyninizin daha akılcı seçimler yapmasını sağlayabilir.

Örneğin AVM’lerin food courtlarında insanlarla muhatap olmadan, ekran üzerinden sipariş vermek ya da telefon yerine internet üzerinden yemek sipariş etmek daha sağlıklı seçimler yapmanızı sağlayabilir.

Klesse bir restoranda, sesli olarak sipariş vermeden önce menüye göz gezdirmenizi tavsiye ediyor. Ellerinizi kullanmıyor olsanız da, siparişiniz üzerine öncesinde düşünmek daha az dürtüsel tercihler yapmanızı sağlayabilir.

You don't have permission to register