Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Faydalarını Görebilmek İçin Ne Kadar Egzersiz Yapmalısınız?

Geri1 of 7İleri


İyi haber şu: Günde 1 saat antrenman yapmanıza gerek yok. 

Untitled-1

Daha iyi bir mental sağlıktan uzun yaşama kadar, egzersizin faydaları sonsuza kadar uzanıyor gibi duruyor. Fakat ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğine dair ortalıkta bu kadar fazla bilgi dolaşırken, gerçekte ne kadar egzersiz yapmanın yeterli olabileceğini kestirebilmek de bir hayli güç. Hatta çoğu insan “ne kadar fazla o kadar iyi” düşüncesini benimsiyor.

Harvard Medical School’daki Institute of Lifestyle Medicine’ın kurucusu ve direktörü Dr. Edward Phillips, “Sağlık faydalarını görebilmek için sandığınızdan daha az egzersiz yapmanız yeterli olacaktır.” diyor.

“İnsanlar genellikle haftanın 5 günü 30’ar dakika egzersiz yapmaları gerektiğini duyuyorlar. Eğer bunu yaparsanız, sözü edilen sağlık faydalarının %85’ini görürsünüz. Ancak, bunu yapmadığınız, ya da bir seferde yaptığınız taktirde bunun ya hep ya hiç meselesi olacağına dair bir yanlış anlaşılma mevcut.”

Phillips, orta seviyeli egzersizlerin faydalarının da altını çiziyor. Yani, uzun koşularla ya da spinning dersleriyle haftanın beş günü kendinizi perişan edercesine egzersiz yapmanıza gerek olmadığını belirtiyor.

Birçok insan, faydalarını görebilmek için nefesi tükenene kadar egzersiz yapmaları gerektiğini düşünse de durum aslında sanıldığı gibi değil.

Fitness hedefleriniz, hastalık risklerini azaltmanın çok daha ötesini kapsıyor olabilir. Fakat amacınız genel olarak sağlığınızı koruma altına almaksa, hangi hastalık riskini azaltmak için ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenmeniz önemli.

Geri1 of 7İleri
You don't have permission to register