Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Fitness Yaşınız Kaç?

Araştırmacılar yaptığınız egzersizlere bağlı olarak fitness yaşınızın gerçek yaşınızdan çok daha yüksek ya da düşük olabileceğini söylüyor. Kaç yaşında olduğunuzu öğrenin ve kuvvetli olmaya devam edin.

Araştırmalar, bizlere, bir insanın kalbinin beyni ya da böbreğinden farklı bir yaşta olabileceğini, yani tek bir insan vücudundaki farklı organların değişik derecelerde strese ve gerginliğe sahip olabileceğini söylüyor (zaten yaşlanmak, vücudunuzun stres ve zorlanma miktarının bir tür tezahürüdür). Öte yandan, ortalama bir insanın (kendinizi örnek alabilirsiniz) akciğer sağlığı ve zihinsel gücünün zirve yaptığı yaşların 20’li yaşların ortası olduğunu da biliyoruz. 30’lu yaşlara geldiğinizde kaslarınızın gücü ve boyutu her on yılda bir yüzde 3 ila 8 oranında düşer. Kardiyovasküler dayanıklılığınız da her geçen yıl yüzde 1 oranında bu düşüşü takip eder. 40’lı yaşlarda ayaklarınızdaki çabukluğun azaldığını fark edersiniz. 50’li yaşlara geldiğinizde ise beyniniz küçülmeye ve kemikleriniz yumuşamaya başlar. 60’lı yaşlarda Murphy yasaları devreye girer: Bir şeyler ters gidecekse mutlaka ters gider. Ağrılarınız ve muayeneleriniz birbirini izler. Türkiye’deki beklenen yaşam süresi olan 78 yaşınıza geldiğinizde de hayatınızı kaybedersiniz.

Bunların neden olduğuyla ilgili çok fazla teori var. DNA’nızın uç kısmında yer alan telomerler kısalarak hücre bölünmesini engeller, serbest radikaller hücrelerinizin hasar görmesine neden olur, endokrin sisteminiz hormon salgılama yeteneğini kaybeder ve olanlar olur.

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü son olarak MoTrPAC adıyla bilinen Molecular Transducers of Physical Activity in Humans (Aktivite Esnasında İnsanlardaki Moleküler Güç Çeviriciler) isimli araştırmaya 170 milyon dolar ödedi. Ülke çapındaki birçok bilim insanı, program için iş birliği yaparak konsorsiyum oluşturdu. Programın amacıysa egzersizlerin insan sağlığına moleküler boyuttaki faydalarını daha iyi anlamak. Araştırmacılar yaşlanmayı yavaşlatmak ve hatta geriye çevirmek için biyolojik araştırmalar yaparak, doğum tarihinizden onlarca yaş genç hissedip iyi bir performans göstermenizde size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Hatta buna bir de isim verdiler: Fitness yaşı. Bu yaşın birincil ölçüsü ise herkesin anlayabileceği gibi fitness. MoTrPAC programındaki 23 araştırmacıdan biri olan Ball State Üniversitesi’nin Human Performance Laboratory yöneticisi Scott Trappe, “Egzersiz bir ilaçtır. Egzersiz yaptığınız zaman kaslarınız karaciğeriniz, kemikleriniz, kalbiniz, beyniniz ve daha birçok organınızla ilişkiye geçen faydalı bileşikler üretir,” diyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register