Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Geç Uyumak Nasıl Kilo Aldırıyor?


Sabah insanı olmak için birçok nedeniniz var.

Untitled-1

Ne zaman uyuyacağınıza ya da ne zaman uyanacağınıza dair sahip olduğunuz doğal eğilim, “kronotip” olarak adlandırılıyor. Obesity‘de yayımlanan yeni bir araştırmada ise kronotipinizin beslenme alışkanlıklarınızı etkilediği belirtiliyor. Academy of  Finland araştırmacıları, raporlarda “gece tipi” olarak adlandırılan gece kuşlarının, sabah insanlarına kıyasla kahvaltıda daha az makrobesin tüketme eğiliminde olduklarını, buna karşın, bu insanların geceleri daha fazla yağ ve şeker tükettiklerini öne sürüyorlar. Aynı çalışmada, sabah erken uyanan ve gece yatağa erken giren sabah insanlarının gün boyunca daha sağlıklı tercihler yaptıkları da not edilmiş. Yani, uykudan kısmanız ve geceleri yaşamanız sizi obeziteye daha da yaklaştırıyor.

Hafta sonu geldiğinde gece kuşları ile sabah insanları arasındaki beslenme farkı daha da açılıyor. Gece kuşlarının tükettiği şeker ve yağ miktarı, hafta sonlarında daha da artıyor. Dahası, düzensiz beslenme alışkanlıkları daha da düzensizleşiyor. Söz konusu bulgular, sabah insanlarının sosyal yapılardan  (örneğin çalışma saatleri ya da kabul edilen yemek saatleri gibi) daha fazla faydalandığı yönündeki hipotezi de destekler nitelikte. Yani, sabah erkenden kalkıp işlerinizi halletmeye başlıyorsanız, sıradan bir hafta içi gününü çıkarmanız sizin için daha kolay oluyor. Geceleri yaşamayı seviyorsanız, gün içinde sorumluluklarınızı yerine getirebilme konusunda sorunlarla karşılaşıyorsunuz ve tercihleriniz üzerindeki kontrolünüzü kaybediyorsunuz.

Peki gece kuşları doğal eğilimlerini değiştirebilir ve gündüz insanı olabilirler mi? Araştırmanın yazarlarından Mirkka Maukonen, bunun mümkün olduğunu söylüyor. Kronotipinizin bilincinde olmanız, yaşam tercihleriniz konusunda daha dikkatli olmanız konusunda sizi motive edebilir.

Belki de günlük hayatın ritmine daha uygun tercihler yapmaya başlayabilir ve adaptasyon sağlayabilirsiniz. Örneğin, iş çıkışlarına antrenman planı yapabilirsiniz. Akşam yemeklerinizi her gün aynı saatte yemeye çalışmak da bir yöntem olabilir. Gözünüz korkabilir; fakat her sabah 06:00’da uyanmaya ne dersiniz?

You don't have permission to register