Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Gerçek Bir Başarı Hikayesi: Gabriele Grunewald


Kemoterapi sürecinde koşmaya devam edilir mi? Cevabını biz değil,  1500 metre koşucusu Gabriele Grunewald versin!

Bu dergiyi yaparken, gerçek yaşam hikayelerinden beslenmemizin bir nedeni var:  Hayatına koşunun dokunduğu her insanda inanılmaz değişimler oluyor ve özellikle koşuya yeni başlayan biriyseniz bu tılsımlı ve kimi zaman duygulandırıcı hikayelerin size ilham vereceğini düşünüyoruz. Bugün bahsedeceğimiz Gabriele Grunewald da, yarış pisti devrinin artık kapandığını düşünüyordu; ancak geçtiğimiz Cuma günü, Kaliforniya Sacramento’da Perşembe günü başlayacak 1500 metrelik Amerika Atletizm Açık  Hava Şampiyonasına kabul edildiğinin haberini aldı.

Adenoid kistik karsinom tedavisi sürerken, ulusal şampiyonalar için pistte yarıştığı dönemler boyunca zamanı 4:09.50 olarak sınırlandırmayı başarmaya çalışarak kendini zorladı. Geçen hafta Pazartesi günü karaciğer biyopsisi oldu, Salı günü kemoterapiye başladı ve Cumartesi günü  Nashville Tennessee’de 1500 metre yarıştı.

Standardı başaramadı- 4:12.29 bu sezon onun en iyisiydi- ama kurallar seçilen sporcular alanı doldurduktan sonra, USATF’e diğer en hızlı süreler baz alınarak yarışmacıları kabul etmesi için  izin verdi. 2016’da 4:11.86 koşan Grunewald, yarışa kabul edilen 10 kadından biriydi. İlk üç finalist, Ağustos ayında Londra’da yarışan dünya şampiyonaları ekibine seçildi.

Grunewald, yorum yapmak için uygun değildi ancak dergimizin Amerikan edisyonuna gönderilen bir mailde bir Brooks sözcüsü, onun şampiyonalarda yarışmayı planladığını onayladı.

2009 yılında Minnesota Üniversitesi’ne giderken adenoid kistik karsinom hastalığına ilk yakalandığında, Grunewald ve hikayesi kanserle yaşayan insanlara ve diğer koşuculara ilham kaynağı olmuştu. O zamanlar ameliyat oldu; ancak 2011 yılında kanser, tiroidlerinde nüksetti. Takvimler Ağustos 2016’yı gösterdiğinde, karaciğerindeki tümör ameliyatla alındı; ama Mart ayında karaciğerinde nükseden çok sayıda küçük tümörün olduğunu öğrendi.

Kaliforniya Palo Alto’daki erken sezon yarışından sonra “Koşmayı seviyorum,” dedi. “Uğraştığım diğer şeylerden biraz kaçmayı sağlıyor. Tam olarak kaçamıyorum, ama deniyorum; başarı sadece denemekle var; benim için anlamlı olan şeylerden vazgeçmekle değil.”

 

 

 

You don't have permission to register