Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Gerçek Yaşam: Koşu ile Değişen Hayat

Geri1 of 2İleri


Jennifer Roe, 20 saniyeden daha fazla koşamıyordu. Şimdi tüm formdaki ve bedendeki koşucuları destekleyen bir işi var.

“From Fat to Finish Line” ın kurucusu Jennifer Roe, yaşamı boyunca kilo ile mücadele eden 44 yaşında bir girişimci. 20’li ve 30’lu yaşlarında hiçbir sağlık sorunu olmadığı ve asla bedeni ile çok motive olmadığı için kilo almaya başlayan Roe, hamile kaldıktan sonra fast food moduna geçti ve bu durum da onda gestasyonel diyabetin gelişmesine neden oldu. Oğlu, 2007 yılında doğduktan sonra da kilo almaya devam etti ve 118 kiloya kadar ulaştı. Ki bu kilosu, artık onun obez olduğuna işaret ediyordu.

“Daha fazla tıknaz olamazdım” diyor Jennifer Roe. “Vücudumun her bir parçası acıyordu. Arabaya binmek, oldukça acı vericiydi ve emniyet kemeri sıkıyordu.”

İşler, daha da kötüye gitti. Roe, işini kaybetti. Parası azalmıştı ve mallarının ipotek altına alınmasını göze alamazdı. Dahası, oğlu otizme yakalanmıştı.

Olaylar böyle giderken, Roe hayatının bu akışını değiştirmeye karar verdi. Weight Watchers’a üye oldu, 100 yaşam hedefi listesi oluşturmaya teşvik eden bir yardım kitabı edindi. Görevlerin büyüklüklerinde hızla hayal kırıklığına uğradı ve görünüşte saçma sapan olan hedefleri not etmeye başladı. Bir tanesi “5 millik bir maraton koşusu” idi. (Şimdi bu günlerini gülerek hatırladığını belirtelim. Zira, “”Bir maratonun sadece 5 mil olduğunu düşünmem, koşu hakkında ne kadar az şey bildiğimi ortaya koyuyor” diyor. )

Kitap, daha sonra listeden bir madde seçmesini ve bunun gerçekleşmesi için bir eylem planı hazırlamasını söylüyordu. Bunun üzerine , koşu hedefini seçti ve New Jersey Yarı Maratonu’na kaydoldu. O zamanlar, 13.1 mil koşu “aya gitmek kadar delice” görünüyordu, ancak egzersiz yapmaya başladı ve ilerlemesini belgelemek için bir blog yazmaya başladı.

Sadece 12 $’a aldığı sneaker’lar ile 20 saniye koşarak öleceğini düşünse de aldığı desteklerle yılmadı. Bu zorlu günler, kendisi için geride kaldı; zira bugüne kadar 30 yarı maraton, 3 tam maraton, 2 Ragnar Relay yarışı ve 2 Olympic Distance triatlonu ve birkaç sprint triatlonu tamamladı. 

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register