Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Geri Çekilin, Gerilemeyin!


Strength Running’in kurucusu Jason Fitzgerald, koşularınıza ve antrenmanlarınıza bir hafta ara vermenize rağmen hiçbir kaybınız olmayacağını söylüyor. Zaten birçok spor doktorunun önemli yarışlardan sonra 1 2 hafta hafif antrenmanlı dinlenme tavsiye etmesi de bundan. (Örnek: ilk hafta 4-5 gün yürüyüş gibi çok hafif bir fiziksel aktivite, sonraki hafta merkez, güçlenme ve esneklik çalışmalarıyla birlikte hafif koşular.) Ve daha iyi bir geri dönüş!

Vücudunuza ince ayar yaparsınız. Belirli bir bölgede sakatlık yaşamak başka şey, net bir ağrı olmamasına rağmen kendini iyi hissetmemek başka. Eğer ikinci gruba dahilseniz, Fitzgerald’a göre dinlenerek bu ufak rahatsızlığın sakatlığa dönüşmesini de engelleyebilirsiniz.

Vücudunuzun koruma sistemi yenilenir. Dinlenmezseniz, vücudunuza iltihaplanmaya karşı sürekli alarmda olmasını söylemiş olursunuz. Bu süreç koruyucu bir süreçtir, doğru. “Ama sürekli koştuğunuz için süreç hiç ara vermeden devam ediyorsa, bu koruyucu silahınız ters teper ve vücudunuzu enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı daha korumasız bir hale sokar” diyen Atlanta Performance’dan ortopedist Kate Mihevc Edwards, bir günlük bir aranın bile bu konuda önemli bir yardımı dokunacağını belirtiyor.

Gerçekleri kavrarsınız. İki kez olimpiyatlarda maraton koşmuş koç Magdalena Donahue, koşu hayatınıza dönüp geri bakmanın çok değerli olduğunu söylüyor: “Bugüne kadar yaptıklarınızı gözden geçirirsiniz. Neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını değerlendirirsiniz ve zihninizin de biraz rahatlamasına izin verirsiniz. Üstelik ufak bir ara daha enerjik ve konsantrasyon seviyesi yüksek bir geri dönüşün de ilk adımı olur.”

Hep istekli kalırsınız. Eğer bir hamster gibi sürekli koşuyorsanız, daha iyi olmak için sahip olmanız gereken istek ve motivasyonunuz zarar görebilir. Fitzgerald, “Bu tükenmişlik hissinden kurtulmak da kolay değildir. Biraz ara vermek ve rahatlamak bu konudaki açlığınızın canlı kalmasını sağlar. Böylece mental olarak kendinizi tüketip, tekrar sıfırdan başlamak zorunda kalmazsınız” diyor.

You don't have permission to register