Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Grip Aşısı Tahmin Ettiğimizden Daha Az Etkili Fakat Bu İpucuyla Daha Efektif Olabilir


Vücudunuzu koruma altına almak için zamanlamayı doğru yapmalısınız.

Untitled-1

Grip aşınızı programınıza almanın tam vakti: Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), grip sezonu tam olarak başlamadan, ekim ayı içerisinde aşının yaptırılmasını tavsiye ediyor.

Fakat aşıların hastalık riskinizi ancak %50-60 oranında azaltabildiğini biliyor muydunuz?

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırma bu oranları daha efektif hale getirmenin yolunu gösteriyor: Aşıları sabah yaptırmak.

Araştırmada, grip aşılarını sabah 9 ile 11 arasında vurduran kişilerin vücutlarında ortaya çıkan grip antikorları (vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmak için ortaya çıkardığı proteinler), akşam 3 ile 5 arasında vurduran kişilere kıyasla iki kat daha fazla üretiliyor.

Araştırmacılardan, University of Birmingham’dan Prof. Dr. Anna Phillips bunun sebebinin gün içerisinde yaşanan hormon dalgalanmaları olduğunu açıklıyor.

Örneğin, sabahları kortizol seviyeleri en yüksek durumda olduğu için, vücutta aşıya karşı daha büyük bir antikor tepkisi oluşabiliyor.

Araştırma, kişilerin gribe karşı yenik düşüp düşmediğini ölçemese de, Phillips’e göre daha fazla antikor, virüslerle daha güçlü savaş demek.

Yani eğer yapabiliyorsanız, grip aşınızı sabah saatlerine programlayın. Tabi akşam saatlerinde aşı olmak da hiç almamaktan daha iyidir. Aşı gene de hastalık riskinizi düşürecek ve eğer yakalarsanız da daha hafif geçirmenizi sağlayacak.

You don't have permission to register