Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hafif Ayakkabılarla Daha Hızlı Koşmak Mümkün Mü?


Bir araştırmaya göre, hafif ayakkabılar tercih etmek gerçekten de daha hızlı koşmanızı sağlıyor.

Untitled-1

5K yarışlarına mı hazırlanıyorsunuz? O halde tartılara dikkat etmeniz gerekecek. Bu sefer vücut ağırlığınızdan bahsetmiyoruz. Nike tarafından finanse edilen ve Medicine & Science in Sports & Exercise’da yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, insanlar daha ağır ayakkabılar seçtiklerinde daha yavaş koşuyorlar.

Ağır ayakkabılar giymenin egzersizleri zorlaştırdığı uzun süredir biliniyordu. University of Colorado Boulder araştırmacıları da bunun doğru olup olmadığını test etmek istediler.

18 koşucunun iç mekanda 3 hafta boyunca haftada 1 gün 3000 metre koşuları yaptığı araştırmada, ayakkabılardaki ufak ağırlık farklarının bile hız konusunda fark yarattığı belirlendi.

Yapılan deneylerde, ayakkabılardaki 100 gramlık değişimlerin hız açısından büyük fark yarattığı not edildi. Hatta, ayakkabıları 100 gram daha hafif olan koşucuların, maratonu 57 saniye önce tamamlayabilecekleri belirtiliyor.

Araştırmada, koşucuların oksijen tüketimi ve karbondioksit üretimi değerleri de ölçülmüş. 100 gramlık ağırlık farkının, enerji tüketiminde de %1’lik fark yarattığı belirlenmiş.

Daha hızlı koşmak için yeni ve hafif ayakkabılar almak için o kadar sabırsız olmayın. Bilim insanları, hafif ayakkabı giymenin sizi daha hızlı bir koşucu yapamayacağı gerçeğinin de altını çiziyorlar. Koşu ayakkabılarındaki tabanlıkları çıkararak daha hızlı koşmaya da çalışmayın. Bu şekilde, sakatlık riskini yükseltmiş olursunuz.

Araştırmanın yazarlarından Wouter Hoogkamer, “Hafif demek her zaman iyi demek değildir.” diyor. Ona göre, koşu ayakkabısı seçilirken önceliğin rahatlık hissine verilmesi gerek.

You don't have permission to register