Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hafızanızı 40 Günde 2 Katına Çıkarın


Yeni bir çalışma, bir daha asla ne bir doğum gününü ne de bir yıl dönümünü unutmamanızı sağlayacak numaraları gösteriyor.

Untitled-1

Evlilik yıl dönümünüz, en yakın dostunuzun doğum günü, yeni tanıştığınız birisinin adı…Bir şeyleri unuttuğunuzun farkına vardığınız anda dramınız da başlıyor. Böyle zamanlarda da kendinizi suçlayıp, keşke hafızam daha iyi olsaydı diye hayıflanmaya başlıyorsunuz. Şimdilerde ise yeni bir araştırma, unutkanlık sorununuzu saf irade ve pratik yolu ile aşabileceğinizi söylüyor.

Science Daily‘ye göre, Nueron araştırmacıları, 40 gün boyunca günde 30 dakikalık pratikler sayesinde, normal hafıza yetilerine sahip katılımcıların hafıza kapasitelerini 2 katına çıkarmayı başardılar. 4 ay geçtikten sonra  ise bu kişiler herhangi bir pratiğe ihtiyaç duymaksızın performanslarını koruyabiliyorlardı.

Çalışma kapsamında katılımcılara 72 kelimeden oluşan bir liste verildi ve kelimelerden hatırlayabildikleri kadarını hatırlamaları istendi. Eğitimden önce, ortalama olarak 26 kelime hatırlıyorlardı. Eğitimin ardından ise ortalama 62’ye yükseldi. Yani, performanstaki artış muazzamdı. Hatta, hafıza yarışçılarının beyinlerindeki değişimlere yakın bir sonuç elde ediliyordu.

Hafıza yarışçıları derken, bir masa dolusu kartı saniyeler içerisinde ezberleyip yüzlerce isim ve yüzü hatırlayabilen insanlardan bahsediyoruz. Söylediklerimiz size X-Men’i çağrıştırabilir; fakat Neuron araştırmacıları 40 günlük hafıza eğitimi alan kişilerin beyin taramalarını gerçekleştirdiklerinde,  beyin bağlantı yapılarının hafıza sporcularından hiç de farklı olmadığı kanısına vardılar.

Hafıza kapasitesindeki bu gelişmenin dayanak noktası ise loci yöntemiydi. Loci yöntemi, bilginin zihinde tutulan bir mekanla ilişkilendirilmesi ile işliyor. İnsanlar mekanda zihinsel olarak seyrederken, birçok ipucunu hatırlamaya başlıyorlar. Siz de unutkanlığınızı yenmek ve önemli günleri ya da isimleri asla unutmamak istiyorsanız, loci yöntemi pratiklerine başlayabilirsiniz.

You don't have permission to register