Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Haftada Fazladan 490 Kalori Yakmak İçin Bunu İçin


Metabolizmanızı bu buzlu içecekle ateşleyin.

Untitled-1

Öğün aralarında höpür höpür su içmenin, gereksiz atıştırmaların önüne geçtiği gerçeğini bilirsiniz. Fakat bilmediğiniz bir diğer nokta da var: Belirli miktarlarda su içmeniz, zayıflama hedeflerinize de yardım edebilir.

Suyu sadece öğün aralarında içmemeli, bu sağlıklı alışkanlığınızı günün her saatine yaymalısınız (Uykunuzun bu sürenin dışında kaldığını hatırlatalım tabii.). Ayrıca günlük ihtiyacınız olan su miktarı da vücut ölçülerinize, aktivite seviyenize ve yaşadığınız bölgenin iklimine göre değişebiliyor.

Fakat her ne olursa olsun, eğer göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız, muhtemelen normalden daha fazla su içmeniz gerekecek. Neden diye soruyorsanız, sıralamaya başlayalım:

1- Su içmek, öğünlerinizde daha az yemenize yardımcı olur

Büyük bir bardak suyu içmeniz, sizi sadece atıştırmalıklardan kurtarmaz. Bu, aynı zamanda kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde daha az kalori ile doymanızı da sağlar. Obesity‘de yer alan bir çalışmaya göre, 12 hafta boyunca yemek zamanından yarım saat önce 0.5 lt su içen aşırı kilolu yetişkinler, bu alışkanlığa sahip olmayanlara kıyasla ekstradan 1.5 kilo kaybetmişler. Nedeni ise şöyle: Midenizin yeterli yeri yok. Yani, onu suyla doldurduğunuz zaman, besinler için daha az yer kalıyor.

2- Metabolizmada doping etkisi yaratır

Birkaç bardak suyun vücudunuzun yağ yakma sistemi için bir shot espressodan farklı olmadığını söylesek, hiç de abartmayız. Almanlar tarafından yapılan bir araştırmada, oda sıcaklığındaki 2 dolu bardak suyu yudumlayanların metabolizma hızlarında yarım saatin ardından %30’luk artış oluştuğu ortaya konuldu. Bu etkinin ardındaki neden ise vücudunuzun suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için enerji harcamaya koyulması.

3- Buzlu su daha etkili

Daha soğuk su için ve vücudunuzu daha fazla çalıştırın. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism’de yer alan bir araştırmaya göre, 250 ml buzlu suyu vücut sıcaklığına getirmek için harcadığınız enerji miktarı 7 kalori. Haftada 10 bardak buzlu su içtiğinizde, oturduğunuz yerden yaktığınız kalori miktarı 490’a ulaşıyor. Bu süreyi 1 yıla çıkardığımızda ise sisteminizi su içme alışkanlığı ile dinç tutarken, fazladan 3.5 kilodan da kurtulabilirsiniz.

You don't have permission to register