Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

“Haftada Kaç Gün Koşmalıyım?”

Ne süre ve ne yoğunlukta koşmamız gerektiğinden önce gelen soru “Ne sıklıkta koşmalıyız” sorusudur her zaman. Antrenman planı yaparken ilk önce cevaplanması gereken soru da budur.

Tüm araştırmalar koşuyu hayatlarının parçası yapan herkesin haftada birkaç gün koşması gerektiğini doğruluyor. Verim açısından bu elzem bir durum. Tabi elit atletler gibi profesyonel olanlarda durum daha farklı. Haftada 14 kez koşmaya ihtiyaç duyuyorlar kondisyonlarını koruma açısından.

Koşuya Başlamadan Önce Hedef Belirlemek

Haftada kaç gün koşmamız gerektiği konusu tamamen hedefinize bağlıdır. En iyi antrenman diye bir şey yoktur, yalnızca sizin hedeflerinize en uygunu vardır. Programınızı kişiselleştirmelisiniz. Netleştikten sonra da buna uygun olarak haftalık koşu sürenizi belirleyerek uzun vadedeki veriminizi arttırabilirsiniz.

Neden Düzenli Koşmalıyız?

Eğer koşu hayatınızın bir parçasıysa kondisyon açısından asgari olarak düzenli koşmalısınız. Bu sadece ileriki maratonlara hazırlık süreci değildir. Yalnızca, örneğin 1 ay sonra katılacağınız bir 20K koşusu için hazırlanıyor değilsiniz. Sağlığınız açısından düzenli koşmalısınız. Her haberimizde de özellikle üzerinde duruyoruz. Koşmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Hastalıklara dayanıklı olursunuz. Bu yüzden kış mevsiminde koşmak bahar aylarına göre zor gibi gelse de aslında doğru ekipman ile kışın koşmak demek bir çok insana göre daha dirençli olmak anlamına gelir.

Her gün koşmak zorunda olmasanız da haftada 3 gün koşmayı prensibiniz yapın. Unutmayın ki ne kadar çok antrenman, o kadar başarı. Fakat sadece koşuyu antrenman olarak görmenize gerek yok. Bir bütün olarak ele alın. 3 gün koşuyorsanız, diğer günlerde de havuza gidebilirsiniz. Ya da destekleyici başka egzersizlere hayatınızda yer açabilirsiniz. Hem böylece sakatlık riskini de asgariye almış olursunuz. Bu yüzden sürekli olarak hedefinizi kendinize göre belirlemeniz gerektiğinin altını çiziyoruz. Bazılarımızın her gün koşması gerekir ve onlara iyi gelen sayı budur.

Bizim önerimiz sabah koşusu yaparak güne başlamanızdır. Akşam da antrenmanı çiftleyerek günü bir koşuyla bitirmek iyi gelir. Ama bu da tabi ki size ve hedeflerinize bağlı.

Koşarken Kalp Sağlığına Dikkat!

Özellikle orta yaşta olanlar için günde kaç gün koşacağı sağlığı açısından da önemlidir. Bu yüzden en iyisi siz kendinize hedef koymadan önce gerekli sağlık kontrollerinden geçin. Kalp rahatsızlıklarının yıllarca kendini belli etmeden beklediğini unutmayın.

Koşarken Nefes Tekniğinin Önemi

Nefes kontrolü bildiğiniz gibi her türlü egzersiz gerektiren sporda önemlidir. Koşarken de hızınızı ayarlama konusunda nefes kontrolü yapmak yol göstericidir. Koşu hızını ideal bir seviyede tutmak için nefesinizi kullanmalısınız. En iyi koşu hızı rahat konuşabildiğiniz hızdır.

En sağlıklı koşular yavaş ve orta hızda olanlardır

Koşmaya Kısa Mesafe İle Başlayıp Arttırmak

Antrenörlere göre başlangıçta kısa mesafe ve kısa süreyle başlayıp her defasında biraz arttırmak en verimlisi ve sağlıklı olanıdır. Birden bire zordan başlamak sizi tüketir ve tekrar koşmanız için gereken zamanı arttırır.

Siz en iyisi haftada 3 gün ile başlayın. Araya bir gün izin yapın. O günlerde de destekleyici bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register