Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hamile Koşucular Nasıl Yakıt Almalı?

Geri1 of 2İleri

Eğer bir bedende iki kişi koşacaksanız, beslenmeniz egzersizlerinizi ve bebeğinizi güçlendirmeli.

Öncelikle tebrik ederiz! Koşmaya gönül verenlerdenseniz, şimdiden Google’da şu soruyu ısrarla aratmaya başlamışsınızdır: “Hamileyken koşabilir miyim?” Her kadın ve her hamilelik farklıdır; ama normal bir hamilelik sürecinde, koşmanın da içinde bulunduğu (rahat olduğunuz ve koşmanın size eğlenceli geldiği sürece) fiziksel aktivitelere devam etmeniz önerilir.

Kaiser Permanente Spor Hekimliği Merkezi’nden Susan Joy, hamilelikte hareketsiz kalmanın hem anne, hem de doğmamış bebeği için sorun olduğunu belirtiyor. Hatta anne adayı, hamileliği boyunca aktif değilse, bu durum gestasyonel diyabete ve gereksiz kilo alımına yol açabileceğinden dikkatli olmanız gerekiyor.

Ama daha önce koşmadıysanız, hamilelik başlamak için doğru bir süreç değil; ama bebeğiniz doğduktan ve siz de yeni yaşamınıza adapte olduktan sonra denemenizi öneririz.

Vücudunuz (ve bebeğiniz) için yakıt alırken bu önerileri göz önünde bulundurmalısınız.

1- Yeşil Sebzelere Yüklenin

Hamileliğin ilk zamanlarında, yediklerinizi eskisine nazaran daha fazla kontrol almaya çalışırsınız. Bu durum; sizi hızlıca lavaboya gönderen yeşil salatayı yemek için kendinizi zorlamanızdan daha iyidir.

Tuzlu ve zararlı yiyecekler yerine, besin değeri yüksek olanları tercih etmeye başladığınızda; yeşillikler, hamileler için bir numaralı yiyeceklerden biridir. Örneğin; folik asit, demir ve lif açısından zengin olan ıspanak ve lahana bebeğin sinirsel gelişimi açısından önemlidir.

Smoothieler ve çorbalar da, hidrat açısından iyi seçimler arasında yer alır!

2- Kalorilerinizi Dikkatli Bir Şekilde Arttırın

İki kişi için yemek, pek çok hamilenin savunduğu bir görüştür. Siz de bu mantaliteye sahipseniz, bundan bir an önce vazgeçmenizi öneririz. Çünkü bu durum, anne ve bebek açısından aşırı kilo almaya, diyabete ve diğer sağlık problemlerine yol açabiliyor. Hamileyken koşuyorsanız bile, iki koşucu için yemeye ihtiyaç duymayın; zira yeni koşu arkadaşınız,  meydana çıkmak için çok az enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Koşmayan hamile kadınlar, son 2 aylık dönemlerinde beslenmelerine günlük 340 ile 450 kalori arasında bir ekleme yapmalılar. Triatloncu Lindsay Langford, koşan kadınların daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Her km için 100 kalori yakıyorsanız, günlük alımınıza da ekstra 100 kalori ekleyin. Eğer üçüncü ayınızdaysanız ve 4 km koştuysanız, ekstra 850 kaloriyi hedefleyin.

Yarı ya da tam maraton için egzersiz yapanlar, ne kadar yaktıklarını öğrenmek adına günlük kalori alımlarını arttırmaya devam etmeliler.

Geri1 of 2İleri
You don't have permission to register