Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hangisi Daha Kötü: Şeker mi Yapay Tatlandırıcılar mı?


Uzun süredir, şekerin ne kadar zararlı olduğu vurgulanıyor. Fakat son araştırmalara göre, yapay tatlandırıcılar şekerden daha zararlı olabilir.

Untitled-1

Marketlerde, evlerimizde, kafelerde, kısacası şeker tüketilebilecek her yerde artık karşımıza yapay tatlandırıcılar çıkıveriyor. Birçok gıdanın içerisinde bulunan bu yapay tatlandırıcıların, sağlıklı beslenme dostu olduğu vurgulanıyor ve düşük kalorili olmalarından dolayı da şekere alternatif olarak kullanılıyorlar.

Ancak, Toronto’da bulunan York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yapay tatlandırıcılar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini söylüyor. Özellikle de şekere alternatif olarak kullanılan aspartam adlı tatlandırıcı, fazla kilolu insanlarda diyabet riskinin artışına neden olabiliyor. Araştırmada, 2.800’den fazla Amerikalı’ya, son 24 saatte ne yedikleri sorulmuş. Beslenme alışkanlıklarına göre de gerçek şeker kullananlar ve yapay tatlandırıcı (aspartam ya da sakarin) kullananlar olarak iki ayrı gruba ayrılmışlar.

Sonrasında, farklı tipteki şekerlerin sindirimlerinin, katılımcıların vücutlarında nasıl gerçekleştiği incelenmiş. Araştırmacıların bulgularına göre, obez insanlarda aspartam sindirimi,vücudun glikoz seviyesini düzenleme kapasitesine zarar verdiği bildiriliyor. Zayıf insanlarda ise aynı olumsuz etki gözlemlenmiyor.Ayrıca, gerçek şeker tüketen insanlarda ise obez olsun ya da olmasın bu etki gelişmiyor. Buna bağlı olarak da obezite ile diyabet riskinin artışına neden olan şeyin şeker değil; fazla kaloriler olduğu fikri desteklenmiş oluyor.

Yapay tatlandırıcı nedir?

Yapay tatlandırıcılar, kimyasal yapıdadır ve şekere alternatif olarak kullanılırlar. Tatları ise doğal şekerden daha tatlıdır. Mayo Clinic’e göre, yapay tatlandırıcılar arasında asesülfam potasyum, aspartam, sakarin ve sukraloz bulunmakta.

En iyi şeker hangisi?

Yapay tatlandırıcılar ile kıyaslandığında, doğal şeker daha iyi bir seçenek. Bunun nedeni ise, vücudunuzun bu yapay ya da sentetik tatlandırıcıları her zaman algılayamıyor ve de metabolize edemiyor oluşu. Dahası, yapay tatlandırıcıların düşük kalorili olmaları haricinde sundukları herhangi pozitif bir şey de bulunmuyor. Ancak her ne olursa olsun, şeker tüketimini azaltmak için birçok nedeniniz bulunuyor.

You don't have permission to register