Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Harekete Geçin!


Bahaneleri bir kenara bırakıp harekete geçerek fitness hedeflerinizi üst düzeye taşıyabilirsiniz. 

ERKEN KALKMAYA ALIŞIN

Egzersiz yapmak için vakit bulamıyor musunuz? Tarihin en büyük bahanesine sığınmak yerine kendinize sabah rutini oluşturmayı deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken, hem gece hem de sabah için iki alarm kurmak: Gece alarmı sizi derhal yatağa götürecek olan alarm olacak. Duyduğunuz anda her ne yapıyorsanız bırakın ve uyumaya hazırlanın. Her gün alarmınızı sadece 15 dakika daha erkene kurun. Giderek daha erken kalkmaya alıştığınızı göreceksiniz. Sabahları kısa egzersizlerle işe başlayın, süreyi giderek yarım saate, hatta 45 dakikaya çıkarabilirsiniz. Yine de uyku tatlı mı geliyor? Şöyle düşünün: 15 dakika daha uyursanız, sadece 15 dakika daha uyumuş olursunuz. Oysa egzersiz yaparsanız  gününüz daha iyi geçer ve çok daha zinde olursunuz.

KONTROL ALTINDA TUTUN

Günde 10 bin adım atmanın kalp ve beden sağlığına olan faydalarını artık çoktan öğrenmiş olduğunuzu düşünüyoruz. Evet, bazı günler rahatlıkla bunu başarıyor olabilirsin ama ofise servisle gidip döndüğünüz, öğle arasında masanızda yemek yediğiniz günler rakam oldukça acıklı şekilde iki bin, üç binlerde kalabilir. Kendinize meydan okuyarak her gün bu sayıyı tutturmayı hedefleyin. Hatta kendinize hediye saat alın. Haftalık egzersiz hedefini ve günlük hareketlilik düzeyini kontrol ederseniz daha fazlası için kendiliğinizden çaba gösterdiğinizi göreceksiniz.

EGZERSİZ ARKADAŞI EDİNİN

Tek başına egzersiz yapıyorsanız, henüz keşfedilmemiş bir potansiyeliniz olduğuna emin olabilirsiniz. Sizi zorlayacak bir egzersiz arkadaşıyla çalışmak, alacağınız sonuçları iki katına çıkarabilir. Hafta sonları koşuya çıkan arkadaşınızla randevulaşın ve ilk koşunuzda yanınızda olmasını isteyin. Emin olun, bu isteğiniz onu çok mutlu edecek. Araştırmalar, kadınların yüzde 80’inin bir partnerle birlikte egzersiz yaparsa programına daha fazla uyduğunu gösteriyor. Üstelik grup dersleri gibi egzersizleri bir arkadaşınla yapmak, eğlenceyi ve alacağınız keyfi iki katına çıkarıyor.

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN, GÖZÜNÜZÜ ONDAN AYIRMAYIN!

Evet, egzersiz yapmanız gerekiyor. Ama bunu sürekli tekrarlamak pek yardımcı olmuyor. Bir hedefiniz olursa, ona doğru adım atmaya daha istekli olursunuz. Bu yıl kendinize bir hedef belirleyin: Örneğin bu, ilk 10K koşunuzu yapmak, zaten koşuyorsanız yarı maratona hazırlanmak olabilir. Kendinize bir yarış seçin, hemen kayıt yaptırın, ardından bir antrenman planı belirleyin. Telefonunuz ve akıllı saatinizle birlikte kullanabileceğin birçok fitness uygulaması size bu planı oluşturmada yardımcı olur. Örneğin Nike+RunClub (NRC) uygulaması hayli başarılı.

You don't have permission to register