Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Harekete Katıl


Güç ve stabiliteye odaklanan pilates, koşucular için ideal.

Pilates, vücudu hem güçlendirir hem de uzatır. Stabilize eder ve zayıflıklarınızın farkına varmanızı sağlar”  diyor Londra’daki Third Space Health Clubs’ın master pilates eğitmeni Tony Diamond. “İnsanlar pilates ile yoganın birbirlerinin yerine geçebileceğini düşünüyorlar ancak geçemezler. Pilates sizi uzatma yoluyla güçlendirir. Yoga, tuhaf hareketleri bir yana, daha çok açılma ve rahatlamayla ilgilidir. Ancak pilatesle hareketi tam uzunluğuna kadar götürürsünüz, kaslarınızı konsentrik (büzerek) değil, eksantrik olarak (uzatarak) hareket ettirirsiniz ve daha esnek olmalarının yanında işlevsel olarak güçlü olduklarından emin olursunuz.

Yeni başlayanlar için Reformer Pilates (aletli pilates) genellikle mat üzerinde yapılan çalışmalara göre daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedeni ise aletlerin sizi desteklemesi ve daha iyi bir duruş öğretmesidir. Ancak mat temelli bu egzersiz rutini, pilateste acemi olan koşucular için Diamond tarafından tasarlandı. “Bu, oturma odanızda yapılabilir ve koşma hareketinin dört ana ayağına odaklanır: Dönüş, bacak mobilitesi ve kalça esnekliği, sırt esnekliği ve merkez bölge kontrolü” diyor. “Doğru hareket kalıplarını aklınıza kazımak için ilk birkaç seferde verilen zamanı doldurmaya değil formunuzun doğru olmasına odaklanın.

Pilatesin Kökeni

Pilates, Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz enterne kampındayken bu kavram üzerinde çalışmaya başlayan Alman yaratıcısı Joseph Pilates’ten adını alıyor. ‘Kontroloji (contrology)‘ olarak adlandırdığı sistemi, 87 yaşında, 1967’deki ölümüne dek boksörlere, sirk göstericilerine, acemi polislere ve hatta dansçılara öğretti.

ANTRENMAN

Her hareketi 30 ile 69 saniye boyunca uygulamayı hedefleyin ve yola devam etmek ve fizyolojik sorunlardan uzak kalmak için daha güçlü, daha kuvvetli ve daha iyi bir donanım sahibi olmak adına, bu rutini haftada bir ya da iki kez gerçekleştirin” diyor Diamond.

Derleyen: Saide Tokuç

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register