Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hayatın Tuzu Biberi

Sofraların ayrılmaz ikilisini sağlığımıza ve fitness performanslarımıza kattıkları açısından karşılaştırdık.

Tuzun sağlığımız üzerinde yarattığı tehlikelerle ilgili haberlere kulak vermeniz faydalı olabilir. Ülkemizde kişi başına düşen tuz tüketimi, tavsiye edilen günlük tüketimin (6 gram) iki katından da fazla, 15 g.

Tuz kadar popüler olmasa da karabiber de sofralarımızın vazgeçilmezlerinden. Üstelik küresel baharat ticaretinin beşte birini bu esmer baharat oluşturuyor.

Tuzlu yiyecekler yüzde 11 oranında daha fazla kaloriye neden olabilir. Journal of Clinical Investigation’dan bir araştırmaya göre, susamanıza yol açan tuz açlığınızı da artırarak bel çevrenizin genişlemesine sebep olabiliyor.

Hindistanlı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, karabiberin bileşeni piperonal yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engelliyor. Sonuçlar karabiberin kandaki yağ oranını düşürdüğünü ve kilo almayı geciktirdiğini söylüyor.

ABD’li araştırmacılara göre, karabiberdeki alkilamid kanser hücreleriyle savaşıyor. Bir bardak Bloody Mary’le domateste bulunan likopen vesilesiyle antioksidan etkisini artırın.

Karabiberin bileşenlerinden bir diğeri olan piperin, mutluluk nörotransmitterini kötü etkileyen enzimleri dizginliyor. Bu sayede de akıl sağlığınız üzerinde olumlu bir etki yaratıyor.

PEMBE HİMALAYA TUZU
Eksikliğinde kan miktarınızın azaldığı ve simpatik sinir sisteminizin uyarılarak uykunuzun aksadığı sodyum, bu tuz içerisinde bol miktarda bulunuyor.

AFRİKA BİBERİ
Japonya’daki Tenshi Koleji tarafından yapılan incelemeler, Afrika biberinin iç yağlanmayı önlediğini ve kalp hastalıkları riskini azalttığını söylüyor.

About The Author

İngiliz şiirine tutkun, akdenize vurgundur. Yürümeyen yürüyen merdivenden nefret eder. Oscar için teşekkür konuşması ise hep hazırdır. Güneş burcu yay, yükseleni akrep. Onu anlatan şarkı da 'Dargın Değilim'. Anahtar kelimeleri Vivaldi, Bach, Drizzt Do'urden, Fingolfin, Beyaz Diş, Autobots Transform! Bunlar hep bilinir.

You don't have permission to register