Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hız Çalışması Yapmak Neden Gerekli?


Son hız egzersiz yapmak,  yarış yapmayı planlamadıysanız bile size kâr payı bırakır. 

Cesur yarış amaçlarınız olmayabilir; ancak egzersiz fizyolojisi uzmanı Marius Maianu, hız çalışması yapmanın birçok sebebi olduğunu söylüyor ve bu önemli faydaları belirtiyor.

1- Daha Çabuk Zayıflarsınız

1,6 km koşarak yaklaşık 100 kalori yakarsınız; ne kadar çok mesafe kat ederseniz, yakmanız o kadar çabuk olur. Ek bir avantaj: Yüksek yoğunluklu egzersiz, egzersiz bittikten sonra bile metabolizmanızı (ve kalori yakımınızı) hızlandırır.

2- Güç İnşa Eder

Hız çalışması, hızlı kasılan kas liflerinin ateşlenmesini sağlar ve yavaş koşulardan daha fazla kas yapar. Stride yapmak için adımınızı uzattıkça; kalça kaslarınızı, kalça fleksiyonlarızı ve ekstensörleri germiş olursunuz. Hareket alanınızı geliştirir ve gerginliği azaltmanıza yardımcı olur.

3- Ayaklarınız Daha da Hızlanır

Hızlı bir tempoda ilerlediğinizde, ayaklarınız da yüksek hıza alışır. Yeterli uygulama ile bu hızlı tempo daha doğal hale gelir, bu da herhangi bir koşuda daha hızlı hareket etmeniz için daha az çaba harcamanız gerektiği anlamına gelir.

4- Dayanma Gücünüzü Artırır

Hız seansları, aerobik kapasitenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Hızlı bir tempoda gittiğinizde, kalbinizi vücudunuz kanalıyla daha hızlı oranda oksijen pompalamaya zorlarsınız. Zamanla, kalbiniz daha güçlü hale gelir, böylece kaslara daha fazla oksijen sağlayabilir ve kasların oksijeni daha verimli kullanmasına yardımcı olur.

5- Daha Güçlü ve Daha Uzun Koşarsınız

Rahat bir şekilde sıkı bir çaba sarf ederek vücudunuzu, laktik asit birikmeye başlamadan önce daha hızlı bir tempoda tutmaya ayarlarsınız – vücut glikozu yaktığında atık üretilmiş olur- Sık koşma ile bağlantılı olarak yanma hissini uzaklaştırır.

 

 

You don't have permission to register