Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hızlan Bakalım!

Geri1 of 5İleri


Hız antrenmanı bütün koşucular için faydalıdır. O yüzden şimdi vitesi yükseltme zamanı.

“HIZ ANTRENMANI, belirli bir sezonda kişisel rekorunu kırmayı hedefleyen koşucular içindir” diyerek, çalışma rutininize eklemekten kaçınıyorsanız, maalesef yanılıyorsunuz.

Çünkü aralarda dinlenerek yapılan 30 saniye ila beş dakikalık yoğun egzersiz, eşsiz fiziksel değişimleri beraberinde getiriyor. Yavaş tempolu koşuların pek fazla sunamadığı bu faydalar arasında daha hızlı yağ yakımı ve damar fonksiyonlarının gelişmesiyle birlikte kan şekerinin daha iyi kontrol altına alınması var. British Columbia Üniversitesi’nden egzersiz bilimcisi Jonathan Little, “Konu bu türden faydalar olduğunda, interval antrenmanlar genellikle geleneksel sabit tempolu çalışmalardan üstün geliyor” diyor. Üstelik bahsettiğimiz faydaları görebilmeniz için elit sporcular kadar çalışmanız şart değil.

Öte yandan, antrenör Greg McMillan’a göre temponuzu periyodik olarak artırmanız günlük koşularınızı kolaylaştırabilir, koşu formunuzu ve zihinsel dayanıklılığınızı geliştirebilir. Bunların yanında, antrenman programına sadık kalmakta sıkıntı çeken kişiler, hız antrenmanlarıyla kısa zamanda pek çok anlamda gelişim gösterebilir.

Hâlâ kararsız mısınız? Bahaneniz ne olursa olsun, sizi ikna edeceğiz.

Geri1 of 5İleri
You don't have permission to register