Son İçerikler

Bizi sosyal medyada takip edin

Hızlı veya Yavaş Koşular Nasıl Kas İnşa Edilmesini Sağlıyor?


Genel bilgi yavaş kardiyonun vücut geliştirme kazançlarımızı azalttığını söylüyor. Fakat uzman bir isme göre durum tam da tersi. 

kosmak

Fitness dünyasına yanlış bir düşünce kol geziyor. Eğer sizler de bu fikre göre antrenman yapıyorsanız kas gelişiminizi sabote ediyorsunuz.

İddiaya göre uzun ve ağır tempo kardiyo antrenmanları (yani aerobik egzersizler) kas gelişiminizi engelliyor ve vücudunuzun yakıt olarak kasları kullanmasına neden oluyor.

Fakat TRX’de performans direktörü olan, egzersiz fizyoloğu Dr. Chris Frankel’e göre aerobik egzersizlere karşı geliştirilen bu argümanlar aslında yanlış. Frankel’e göre aslında bu antrenmanlar hem kas geliştirmenizi sağlıyor hem de ağırlık antrenmanlarınızın daha efektif olmasına sebep oluyor.

“Ortalama bir kişi için her formdaki antrenmanın bir faydası vardır. Uzun süreli, düşük yoğunluklu dayanıklılık antrenmanları vücudunuzda kaslarınızı daha etkin kullanmanızı sağlayan adaptasyonları sağlar. ”

Bu görece rahat olan aerobik kardiyo egzersizleri özellikle yoğun ağırlık antrenmanlarının arasında toparlanmayı sağlamakta çok faydalıdır.

“Uzun, yavaş aeorobik egzersizleri kan dolaşımını artırır ve vücuttaki potansiyel ağrıları azaltır. Ayrıca merkez sinir sisteminizi resetleyerek sizi toparlanma ve tekrar inşa süreçlerine hazırlar. Bu da hedeflerinize daha kolay yol almanızda önemlidir.”

Eğer kas inşa edip, kilo vermeye, ya da yaptığı sporlarda daha verimli olmaya çalışan normal bir insansanız  haftalık antrenman programınıza 30-45 dakikalık bir aerobik egzersizi ekleyin. Bu düşük yoğunluklu fakat uzun egzersizlerde anahtar nefes düzenlemektir. Bunun için burnunuzdan nefes almaya çalışın.

Fakat dikkatli olun. Frankel’e göre eğer uzun soluklu koşular eklemlerinize zarar veriyorsa, yüzmek, eliptik bisiklet ya da bisikleti tercih edebilirsiniz.

You don't have permission to register